19 Мај, 2021
0.0211

Спасовски: Демантирам дека се наоѓале луѓето со недостаток на одредени органи

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2019

Информациите кои се појавија во јавноста, за наводно зголемен број исчезнати лица, ги демантираше денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Toj најави дека за оние кои намерно ја вознемируваат јавноста, ќе бидат преземени законски мерки.

„Граѓаните нема за што да бидат загрижени во однос на безбедноста. Бројот на исчезнати лица се намалува постојано, и оваа година е помал од претхoдната. Ефикасноста во пронаоѓање на исчезнатите лица по пријава е некаде околу 94 проценти. Јас апелирам до граѓаните на одговорнен однос и пристап. Најлесно е да седите пред компјутер и да напишете нешто на социјалните мрежи што ќе ги вознемирува дополнително граѓаните на Република Македонија. Вчера прочитав информации за исчезнувања, па после се наоѓале луѓето со недостаток на одредени органи. Апсолутно ги демантирам овие работи“ – рече министерот.

Спасовски вели дека врз пронајдените тела на исчезнатите се врши обдукција, а ниту еден наод не констатирал недостаток на некој орган.

Вчера 35 годишен маж од Скопје е најден мртов во провалија во Нерези. Претходно исчезнаа неколку луѓе во земјава. 

Можеби ќе ве интересира

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?