15 Јуни, 2021
0.0219

Советникот на Заев, Александар Обрадовиќ, поставен за директор на ЕЛЕМ Трејд

Објавено во: Економија 14 Мај, 2021

Советникот за економски прашања за соработка во кабинетот на премиерот Зоран Заев, Александар Обрадовиќ,  од страна на Управниот одбор на АД ЕСМ е назначен за управител на фирмата-ќерка ЕЛЕМ трејд, фирма специјализирана за трговија со струја, објави МКД.

Тој стана македонски државјанин во 2017 и стана советник со плата од 72.000 денари во кабинетот на Заев, откако претходно неговото име беше поврзувано со контроверзни настани во Србија како поранешен директор на компанијата Електропривреда Србија.

Обрадовиќ бил разрешен од позицијата директор на Електропривреда на Србија поради хедонизам, луксуз и неодговорно работење, а српските медиуми пишуваат дека не ја осигурал опремата на компанијата чии багери во 2014 година биле уништени во поплавите кај Колубара во басенот за јаглен со што била причинета штета од 300 милиони евра.


Можеби ќе ве интересира

Пентхаус во Мајами Бич е најскапиот имот платен во криптовалути

Пентхаус во Мајами Бич е најскапиот имот платен во криптовалути

Министерот Бектеши ја посети подружницата на Алкалоид во Киев

Министерот Бектеши ја посети подружницата на Алкалоид во Киев

Вредноста на биткоинот надмина 40.000 долари

Вредноста на биткоинот надмина 40.000 долари

Понизок ДДВ за сметките на струја за да нема поскапување: Само да не блокира Мицкоски, вели премиерот

Понизок ДДВ за сметките на струја за да нема поскапување: Само да не блокира Мицкоски, вели премиерот

МАПАС со порака до граѓаните - Информирај се навременo за својата пензија

МАПАС со порака до граѓаните - Информирај се навременo за својата пензија

ВЛАДАТА ВОВЕДУВА НОВА ТАКСА: Плус 3,5 денари за литар на бензините и дизелот

ВЛАДАТА ВОВЕДУВА НОВА ТАКСА: Плус 3,5 денари за литар на бензините и дизелот

ПРВИОТ ЧОВЕК НА ТАВ, САНИ ШЕНЕР: Ќе требаат уште еден до два месеци за да се воведе стандард за летање во сите земји, ја корегиравме веста за Германија

ПРВИОТ ЧОВЕК НА ТАВ, САНИ ШЕНЕР: Ќе требаат уште еден до два месеци за да се воведе стандард за летање во сите земји, ја корегиравме веста за Германија

ФИТР за прв пат инвестира во 4 компании за развој на дигитализација на земјоделството

ФИТР за прв пат инвестира во 4 компании за развој на дигитализација на земјоделството

Ќе ги спасат ли ваучерите: Какви се приходите на најпознатите хотелиери

Ќе ги спасат ли ваучерите: Какви се приходите на најпознатите хотелиери