18 Јануари, 2021
0.0246

СОСЕДИТЕ ЌЕ ИЗВЕЗАТ БРАШНО: 4.000 тони ќе завршат кај нас и кај Црногорците

Објавено во: Македонија, Балкан, Корона Вирус 26 Март, 2020

Од Србија тргна извозот на 4.000 тони брашно за Македонија и за Црна Гора.

Извозот на брашно од српските мелници тргна за нашата земја и за Црна Гора, а се очекува одредени количини да бидат испорачани и во БиХ и во Албанија. 

Ова го најави директорот на Здружението „Житоунија“, Здравско Шајатовиќ.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, овие држави се најголеми купувачи на брашно од Србија, а испораките запреа кога привремено беше воведена забраната за извоз на основните прехранбени производи поради пандемијата со коронавирусот.

Србија има доста залихи и нема проблем да ги задоволи потребите на домашниот пазар. 

Можеби ќе ве интересира

Во еден од македонските градови има само 8 активни случаи на коронавирусот

Во еден од македонските градови има само 8 активни случаи на коронавирусот

Опозицијата бара помош од Орбан за да се тргне бугарската блокада

Опозицијата бара помош од Орбан за да се тргне бугарската блокада

Гордана Јанкулоска тврди дека за уништување на опремата за прислушување дознала кога СЈО отвори истрага

Гордана Јанкулоска тврди дека за уништување на опремата за прислушување дознала кога СЈО отвори истрага

Поради коронавирусот Собранието немаше кворум за работа

Поради коронавирусот Собранието немаше кворум за работа

КОРОНАВИРУС: Денес 13 починати и 63 нови случаи

КОРОНАВИРУС: Денес 13 починати и 63 нови случаи

ПРОГНОЗА ЗА СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Најавени се нови врнежи од снег

ПРОГНОЗА ЗА СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Најавени се нови врнежи од снег

Сашо Мијалков: За девет години само неколку пати сум вклучил компјутер

Сашо Мијалков: За девет години само неколку пати сум вклучил компјутер

Горан Сугарески седна во директорската фотеља во Царина - ветува чесно работење

Горан Сугарески седна во директорската фотеља во Царина - ветува чесно работење

ЗАЕВ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЛОЗОВО - оваа недела сигурно ќе реагирам, јас сум служител на сите граѓани

ЗАЕВ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЛОЗОВО - оваа недела сигурно ќе реагирам, јас сум служител на сите граѓани