07 Март, 2021
0.0301

Собраниската блокада го враќа стариот проблем со можни злоупотреби на екстра-лесното гориво

Објавено во: Економија 23 Јануари, 2021

Бензините и дизелот од денеска поевтинуваат за 2 денари, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, појаснувајќи дека одлуката е донесена поради тоа што престанува да важи Уредбата со законска сила за примена на Законот за акцизите за време на вонредна состојба, со што практично од денеска во сила стапува Законот за акцизи.

Освен што од денеска ќе полниме поевтини гориво, по седум месеци изедначена цена денеска екстра-лесното гориво повторно поевтинува за 12 денари од дизелот и тоа во средина на грејната сезона.

Од причина што Уредбата за одредување на скалеста акциза престанува со важност од денеска, а измените на Законот со кои тоа требаше да се спроведе, се уште не се изгласани во Собранието, поради отсуство на кворум, повторно се отвара можност за злоупотреба на екстра лесното гориво.

Нелегалното користење на екстралесното гориво во транспортот предизвикува буџетот на државата да губи по 12 денари од литар, а ефектите врз екологијата и здравјето на граѓаните се застрашувачки.

За овие злоупотреби Министерството за финансии лани изработи и Анализа, според која „изедначувањето на малопродажните цени на екстралесното и дизелот ќе резултира со губење на економскиот мотив за злоупотреби“, но немањето одлука во парламентот отвара сомнеж дека некои политичари во нашата земја даваат поддршка на ваквите злоупотреби.

Неможноста на партиите да постигнат кворум во Собранието, најпрво ќе го плаќа животната средина, а потоа и бизнисите и граѓаните кои повторно нема да бидат сигурни во квалитетот на горивата.

Можеби ќе ве интересира

ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА МАЛКУМИНА МИСЛЕЛЕ НА НОВА КОЛА - увозот на нови автомобили лани се струполи за 33 отсто

ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА МАЛКУМИНА МИСЛЕЛЕ НА НОВА КОЛА - увозот на нови автомобили лани се струполи за 33 отсто

ПРОПАДНАА ОСМОМАРТОВСКИТЕ ПОНУДИ - Иако цените се поволни, интересот е слаб

ПРОПАДНАА ОСМОМАРТОВСКИТЕ ПОНУДИ - Иако цените се поволни, интересот е слаб

Инвестицискиот циклус на „Макпетрол“ АД продолжува, реновирана и модернизирана бензинската станица во центарот на Тетово

Инвестицискиот циклус на „Макпетрол“ АД продолжува, реновирана и модернизирана бензинската станица во центарот на Тетово

БЕКТЕШИ СО СТУДЕН ТУШ ДО СМЕТКОВОДИТЕЛИТЕ: Тие бараа пролонгирање за завршните сметки до 31 март, власта ги одби

БЕКТЕШИ СО СТУДЕН ТУШ ДО СМЕТКОВОДИТЕЛИТЕ: Тие бараа пролонгирање за завршните сметки до 31 март, власта ги одби

Граѓани, компании и институции во осигурување вложиле 163,7 милиони евра

Граѓани, компании и институции во осигурување вложиле 163,7 милиони евра

Угостителите ги налутија музичарите: Зошто пејачите да не пеат со визири

Угостителите ги налутија музичарите: Зошто пејачите да не пеат со визири

Биткоинот „шпанско“ село за инвеститорите: Не знаат што е „блокчеин“, ниту „копање“ а купуваат криптовалути

Биткоинот „шпанско“ село за инвеститорите: Не знаат што е „блокчеин“, ниту „копање“ а купуваат криптовалути

Турци за 6,5 милиони евра ја купија фабриката за кабли во Неготино од банка и се пред добивање на субвенции

Турци за 6,5 милиони евра ја купија фабриката за кабли во Неготино од банка и се пред добивање на субвенции

Кој во „корона“ со речиси преполовена продажба направи профит од 8,3 милиони евра?

Кој во „корона“ со речиси преполовена продажба направи профит од 8,3 милиони евра?