06 Јуни, 2020
0.0235

СО РАБОТА ОД САМО ЧЕТИРИ ДЕНА - Продуктивноста во Мајкрософт скокна за 40 отсто

Објавено во: Свет 05 Ноември, 2019

Се поголем број помали компании усвојуваат четиридневна работна недела. Сега резултатите од неодамнешниот обид на „Мајкрософт“ посочуваат дека може да биде добро дури и за најголемите бизниси.

Компанијата воведе програма ова лето во Јапонија наречена „Предизвик за животниот век на работа“, која ги затвори своите канцеларии секој петок во август и им даде на сите вработени дополнителен ден за одмор секоја недела.

Резултатите беа ветувачки: Додека количината на времето поминато на работа се намали драматично, продуктивноста - мерена со продажба по вработен - порасна за скоро 40 отсто во однос на истиот период претходната година, се вели во изјавата на компанијата минатата недела.

Покрај намалувањето на работното време, менаџерите го повикаа персоналот да го намали времето што го поминале на состаноци и да одговараат на е-пошта.

Тие посочија дека состаноците не треба да траат повеќе од 30 минути. Вработените исто така беа охрабрени да ги прекинат состаноците со користење на апликација за онлајн пораки (секако дека е Мајкрософт).

Мајкрософт, од своја страна, вели дека ќе спроведе уште еден експеримент во Јапонија подоцна оваа година. Планира да ги замоли вработените да излезат со нови мерки за подобрување на рамнотежата помеѓу работата и животот и ефикасност, а исто така ќе побара од другите компании да се приклучат на иницијативата.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот