23 Јануари, 2019
0.2634
    ALK 8304.7    -0.17%     GRNT 830    0.67%     KMB 5267.82    0.34%     MPT 49996.88    0.1%     RMDEN14 98.2    0.61%     RMDEN16 98.1    0.41%     TEL 305    0.97%     TNB 14900    -0.6%     UNI 2200    -0.41%

Со ова заштедија 800 години во работни часови

Објавено во: Стил 20 Април, 2018

Со дигитализација Естонците заштедија 800 години во работни часови. 

За да го подобар квалитетот на живот за граѓаните во 1997 година започнаа со е-Влада. 

Земјата од каде потекнува Скајп на светот му ја понуди клауд технологијата. 

Денес кај нив 99 отсто од услугите се достапни дигитално. 

На тој начин штедат пари, но и работни часови. 

Од 2000 година имаат е-даноци, а денес 95 отсто од даночните обврски се плаќаат по пат на интернет. 

Од 2001 година функционира дигиталното издавање на лични карти. 

Во 2005 година станаа прва земја во светот која на граѓаните им нуди опција да гласаат електронски. 

Можеби ќе ве интересира

„Пишувам за сите оние кои се расположени да читаат!“: Интервју со успешната средношколка Мирјана Кирова

„Пишувам за сите оние кои се расположени да читаат!“: Интервју со успешната средношколка Мирјана Кирова

Ти не си за тука

Ти не си за тука

Темната страна секогаш ќе биде дел од нас: Интервју со Коста Петров

Темната страна секогаш ќе биде дел од нас: Интервју со Коста Петров

(ФОТО) Радмила Шеќеринска во „oversized“ капут во бојата на сезоната

(ФОТО) Радмила Шеќеринска во „oversized“ капут во бојата на сезоната

НЕОБИЧЕН OГЛАС: Бараат бебиситерки преку Вибер

НЕОБИЧЕН OГЛАС: Бараат бебиситерки преку Вибер

Доволно сум стара за да се чувствувам млада

Доволно сум стара за да се чувствувам млада

За 40 отсто зголемен бројот на деца со алергии: Интервју со доктор Баџакова

За 40 отсто зголемен бројот на деца со алергии: Интервју со доктор Баџакова

(ФОТО) Сашко Кедев и Ганка Цветанова на врвот во Аргентина

(ФОТО) Сашко Кедев и Ганка Цветанова на врвот во Аргентина

(ФОТО) Фaтиме Фетаи и Филипче на слава кај Нора Шаќири

(ФОТО) Фaтиме Фетаи и Филипче на слава кај Нора Шаќири