16 Јули, 2019
0.0209

Со колкава дивиденда ќе ги израдува своите акционери „Витаминка“

Објавено во: Економија 18 Јуни, 2019

Најголемата македонска кондиторска индустрија „Витаминка“ втора година во низа ќе дели дивиденда на своите акционери.

Ова станува јасно од предлог одлуката за која гласаа на 11 јуни акционерите на годишното собрание. 

Како што пишува во предлог одлуката бруто износот на дивиденда за секоја акција е 217 денари и таа лани е за 25 отсто повисока во споредба со бруто дивидендата поделена за работењето во 2017 година.

Сите детали на оваа тема читајте ги тука.

Можеби ќе ве интересира

Возачи од денес ќе точите горива по повисоки цени

Возачи од денес ќе точите горива по повисоки цени

Над 4.100 граѓани аплицираа во Град Скопје за субвенции за велосипед во 2019 година

Над 4.100 граѓани аплицираа во Град Скопје за субвенции за велосипед во 2019 година

Бислимовски очекува новите станови да поевтинат за 100 евра

Бислимовски очекува новите станови да поевтинат за 100 евра

По повисоки цени возачите ќе полнат бензин и дизел од полноќ

По повисоки цени возачите ќе полнат бензин и дизел од полноќ

Како работеа бизнисите на Трифун Костовски лани?

Како работеа бизнисите на Трифун Костовски лани?

Сестрата Олга со „Еуролинк осигурување“ подобра од братот Коки со „Еуростандард банка“

Сестрата Олга со „Еуролинк осигурување“ подобра од братот Коки со „Еуростандард банка“

Кој е поуспешен од децата на Трифун Костовски?

Кој е поуспешен од децата на Трифун Костовски?

Нови поповолни услови за кредитирање во Силк роуд банка

Нови поповолни услови за кредитирање во Силк роуд банка

ИМА НАЈАВИ ЗА ПОСКАПУВАЊЕ НА ЗЛАТОТО: Македонските златари се жалат дека работата оди тешко

ИМА НАЈАВИ ЗА ПОСКАПУВАЊЕ НА ЗЛАТОТО: Македонските златари се жалат дека работата оди тешко