15 Јуни, 2021
0.0255

Снајперист требал да го убие Вучиќ, се подготвувал атентат

Објавено во: Балкан 18 Мај, 2021

Има детали за наводниот атентат врз српскиот претседател Александар Вучиќ. 

Снајперистот требало да пука со антипанцир куршуми калибар 12,7, а  токму такво оружје е пронајдено во куќата на Веља Неволја во Ритопек. Атентаторот бил подготвен и требало да избега со автомобил искористувајќи ја гужвата која би се направила по пукањето. Вучиќ требало да биде убиен на 5 или 6 февруари на кружниот тек Топчидерска ѕвезда во Белград. Ова го потврдила истрагата. Планот бил конвојот автомобили во кој се превезува претседателот да биде пресечен токму на тој кружен тек, а од камион во близината требало да ја подигне церадата и со снајпер „Браунинг“ да пука во возилото на Вучиќ.  И пред неколку години се споменуваше дека имало планови за атентат на Вучиќ. 

Можеби ќе ве интересира

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Крај на епидемијата во Словенија

Крај на епидемијата во Словенија