02 Декември, 2022
0.0203

Словенија не сака влез на Украина во НАТО

Објавено во: Балкан 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Словенија има резерви за приемот на Украина во НАТО, поради големите безбедносни ризици што ги носи приклучувањето, изјави министерката за надворешни работи Тања Фајон за новинарите, цитирана од веб-страницата „Словенија тајмс“.

„Ако НАТО одлучи да ја прифати Украина како членка, тоа би можело да биде недвосмислено објавување на почетокот на војната“, рече Фајон вчера на маргините на настанот во словенечкиот град Витане.

Како одговор на прашањето за словенечката поддршка за можна апликација од Украина за влез во НАТО, Фајон рече дека Словенија и помага на Украина во рамките на нејзините можности во форма на хуманитарна помош, развојна помош, како и воена помош, што ќе продолжи да го прави , додека на Украина и треба помош.

Министерката рече дека војната во Украина ескалира поради стравувањата дека Русија може да употреби тактичко нуклеарно оружје, додавајќи дека Словенија најостро ја осуди руската анексија на украинските територии.

Доколку НАТО одлучи да ја разгледа можноста за прифаќање на Украина, тоа би претставувало голем безбедносен ризик, па Фајон рече дека е потребна сериозна дискусија во земјата за тоа „до каде може да оди оваа ситуација“.

Словенија се залага за политика на мир, дијалог и секоја таква одлука води до ескалација која никој не ја сака, рече таа.

На прашањето дали во Словенија има разговори за прашањето за членството на Украина во НАТО, Фајон рече дека Љубљана не се приклучи на изјавата што ја иницираше Полска минатата недела, во која индиректно се изразува поддршка за членството на Украина во НАТО.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Koлкави плати земаат Црногорците?

Koлкави плати земаат Црногорците?

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ