22 Септември, 2021
0.0244

СЛОВЕНЕЧКИТЕ ЕПИДЕМИЛОЗИ СО АЛАРМАНТНА ПРОГНОЗА: Есенскиот бран може да биде полош од минатата година заради делта сојот

Објавено во: Балкан 02 Август, 2021

Владата на Словенија ја забрзува кампањата за вакцинација против корона вирус, така што центрите за вакцинација ќе бидат отворени за секого од 8 до 22 часот, а епидемиолозите предупредуваат дека есенскиот бран може да биде полош од минатата година поради делтата варијанта, доколку вакцинацијата не се зголеми

-Ако сакаме да го избегнеме четвртиот бран на пандемија и преполни болници, се препорачува барем сите постари од 40 години да бидат вакцинирани што е можно поскоро за да се заштитат од потешкиот тек на болеста. Претпочитана вакцинација на возрасната популација е најмалку 90 проценти, објави научниот Институт „Јожеф Штефан“, кој прави прогнози за епидемијата и промовира вакцинација.

Степенот на пандемијата се зголемува

Во моментов, 46 проценти од луѓето над 18 години и 60 проценти од оние над 50 години се целосно вакцинирани во Словенија. Според Министерството за здравство, моменталниот репродуктивен број на ширење на вирусот во Словенија е 1,25, а покрај локалните инфекции, дневно има и по 15 увезени.

-Размерот на епидемијата се зголемува иако сме среде сезона на летни одмори, а минатата година епидемијата беше во опаѓање“, велат епидемиолозите.

Тие предупредуваат дека во последно време од секвенционираните примероци, скоро 100 проценти се варијанти на делта и во случај вакцинацијата да не се зголеми брзо, есенскиот бран во однос на бројот на дневни инфекции и хоспитализации може да биде полош од минатата година.

Со цел да се зголеми достапноста за вакцинација, во иднина сите центри за вакцинација ќе бидат отворени од 8 до 22 часот, има доволно вакцини, а сите над 12 годишна возраст можат да се вакцинираат, вклучително и оние кои претходно се заразиле и заболеле од корона вирсуот.

Во Словенија, потврдени се 31 инфекција со 647 ПЦР -тестови во последните 24 часа, во моментов има 1103 активни случаи на инфекција, а просекот на идентификувани дневни инфекции на неделно ниво е 87, објави владата.


Можеби ќе ве интересира

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води