18 Април, 2021
0.0371

Словенци кои биле во Намибија се вратија дома заразени со јужноафриканскиот сој

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 27 Февруари, 2021

Јужноафриканскиот сој на коронавирус стигна во Словенија. 

Првиот случај на зараза со јужноафриканскиот вид на коронавирус е потврден во Словенија, изјави вчера словенечкиот министер за здравство, Јанез Поклукар. Станува збор за лекар од Марибор, вработен во тамошниот Клинички центар, кој минатата недела престојувал во Намибија со уште неколку лица од Словенија. Лекарот во понеделникот бил на работа. 

„Заразени се уште две лица кои биле со него во Африка, веројатно со истата варијанта на вирусот, а уште неколку лица кои биле во контакт со нив биле испратени во карантин“, објасни Поклукар.

Епидемиолошката служба гарантира дека сите ризични контакти се во карантин, пренесе Хина. Словенечкото Министерство за надворешни работи ги предупреди граѓаните дека да не одат на ризични патувања во странство, а постои сомневање дека поголем број на заразени на западот на Словенија се поврзани со британскиот вид кој се шири таму од Италија. 

Во Словенија од коронавирусот починаа повеќе од 3.800 луѓе.

Можеби ќе ве интересира

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Рама: Документот со промена на граници постои

Рама: Документот со промена на граници постои

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци