28 Февруари, 2020
0.0582

СТАНИЦИТЕ ЌЕ ПРЕВРТАТ: Скопје утрово 15-ти загаден град во светот, Гостиварчани едвај дишат

Објавено во: Македонија 22 Јануари, 2020

Скопје ова утро е на петнаесетото место на листата на „Ервижуал“ по загаденост.

Пред нас од регионот е само Босна и Херцеговина, додека на листата се нижат и градови од Непал, Индија, Бангладеш, Кина.

Сепак, градот во кој мерните станици превртуваат е Гостивар. Таму загаденоста е  983 µg/m3 ПМ10 честички.


На половина од таа статистика, или 425 µg/m3 ПМ10 честички е загаденоста оваа среда кај Ректорат.

Не се дише и во Лисиче и Карпош каде нивото на загаденост е двапати над дозволеното.Загаден воздух се дише и во Кочани и Миладиновци според утринските статистики.

Препораките на надлежните во вака екстремно загадено препорачуваат да се избегнува престој на отворено, или да се носат заштитни маски.

Свесни сме дека загадувањето убива и може да предизвика разни здравствени проблеми, но како да се заштитиме од нешто што ни е неопходно за живот - воздухот, кога мерките на надлежните или не се доволно ефикасни или им треба поголем период за да вродат со плод? 

Можеби одговорот е поедноставен отколку што си мислиме - волнен шал!

Можеби ќе ве интересира

СОПСТВЕНИКОТ НА „ПУЦКО ПЕТРОЛ“, ЈАХОСКИ - го доби второто, добитно место на ДУИ во Петката

СОПСТВЕНИКОТ НА „ПУЦКО ПЕТРОЛ“, ЈАХОСКИ - го доби второто, добитно место на ДУИ во Петката

Боки 13 нуди куќа и дуќан за 150.000 евра за да излезе од Шутка

Боки 13 нуди куќа и дуќан за 150.000 евра за да излезе од Шутка

Пасош добиле само 17 отсто од тие кои побарале во итна постапка

Пасош добиле само 17 отсто од тие кои побарале во итна постапка

Уништувани докази во Кривичен суд?

Уништувани докази во Кривичен суд?

СЕПАК, МАЛКУ СЕ ПОДИСПЛАШИЈА ОД КОРОНА - вчера бројот на патници во автобусите помал за пет и пол илјади

СЕПАК, МАЛКУ СЕ ПОДИСПЛАШИЈА ОД КОРОНА - вчера бројот на патници во автобусите помал за пет и пол илјади

Филипче: Се испитува уште едно лице, ќе се ограничат сите јавни собири

Филипче: Се испитува уште едно лице, ќе се ограничат сите јавни собири

МРП ВАКЦИНИТЕ БИЛЕ КВАЛИТЕТНИ - Обвинителството нема кривично да гони

МРП ВАКЦИНИТЕ БИЛЕ КВАЛИТЕТНИ - Обвинителството нема кривично да гони

КОРОНАВИРУСОТ ЈА ОДЛОЖУВА ВЕКОВНАТА ТРАДИЦИЈА: Викендов ќе нема Карневал во Струмица

КОРОНАВИРУСОТ ЈА ОДЛОЖУВА ВЕКОВНАТА ТРАДИЦИЈА: Викендов ќе нема Карневал во Струмица

Закоронизираниот мозок на просечниот Македонец!

Закоронизираниот мозок на просечниот Македонец!