21 Април, 2018
0.0582

СКОПЈЕ НЕ Е ПО НИВЕН ВКУС: Имаат успешни кариери, а живеат во внатрешноста

Објавено во: Стил 12 Јануари, 2018

Музиката нема граници. На луѓето или им се допаѓаш или не, без разлика дали си на периферијата од некој помал град или во срцето на метрополата, едногласни се музичарите кои имаат видлив успех и без менување на местоположбата

Скопје е центарот на естрадните случувања, но многу докажани имиња од домашната музичка сцена никогаш комплетно не се преселија во главниот град. Животот во внатрешноста значи помирно секојдневие, но и дополнителни предизвици кога треба да се презентира песна, спот или албум. Секој нов проект подразбира чести патувања навреме да се стигне на интервју, закажано снимање или за некој друг промотивен ангажман. Во денешно време постојат различни начини на комуникација и презентација, но физичката присутност останува важна.

Идеално за семеен живот

Талентираните автори, сестрата и братот Магдалена и Лазар Цветковски се еден од најангажираните тандеми и барем една нивна тема досега имаат отпеано речиси сите звучни имиња на естрадата. И покрај обемот на работа, тие останаа да живеат во родниот крај.

– Никогаш не се преселивме во Скопје, иако ни е на 20 минути со автомобил и многу често доаѓаме. Во Тетово не е толку динамично и имаме повеќе време и приватност за креативно да му се посветиме на тоа што го правиме. Работиме од срце и се радуваме на секој успех, а најмалку е важно која е нашата моментална адреса – изјавија во една прилика Цветковски.


Можеби ќе ве интересира

Со ова заштедија 800 години во работни часови

Со ова заштедија 800 години во работни часови

Древните лекари со масло од роза лечеле над 20 болести!

Древните лекари со масло од роза лечеле над 20 болести!

Роџер Вотерс не сака да работи за „Белите Шлемови“

Роџер Вотерс не сака да работи за „Белите Шлемови“

Само една чашка алкохол дневно може да го скрати животот

Само една чашка алкохол дневно може да го скрати животот

Идеален за мини викенд патување: Ова е најевтинитот европски град!

Идеален за мини викенд патување: Ова е најевтинитот европски град!

Арсен Венгер официјално си заминува од Арсенал на крајот од сезоната

Арсен Венгер официјално си заминува од Арсенал на крајот од сезоната

Д-р Светлана Смугреска, педијатар: Најважна е довербата лекар-пациент

Д-р Светлана Смугреска, педијатар: Најважна е довербата лекар-пациент

Трендо: Убава е и тишината која сам ја мезиш

Трендо: Убава е и тишината која сам ја мезиш

Родители на распуст

Родители на распуст