02 Декември, 2022
0.0268

СИТЕ ТЕОРИИ ЗА ХАВАРИЈАТА НА СЕВЕРЕН ТЕК - има три сценарија и сите три водат до Путин

Објавено во: Свет 28 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Постои сомнеж дека истекувањето на гас од Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море не е комбинација на несреќни околности. Познавачите на состојбите сметаат дека постојат три можни причини за оваа „саботажа“, а во сите теории главен виновник е Русија.

Првиот, и најверојатен, е дека рускиот претседател Владимир Путин сака да го заплаши Западот со овој потег.

Кремљ директно му се заканува на остатокот од светот со долга, скапа и студена зима. Низ историјата, овој „рак на раната“ на Европа веќе му помогна на Путин да ги победи своите непријатели, а овој пат може да резултира со победа во енергетската војна против Западот.

Според колумнистот на Блумберг, Хавиер Блас, овој развој може да сигнализира дека Русија сака да отвори нов фронт.

„Протекувањето е веројатно порака: Русија отвора нов фронт во својата енергетска војна против Европа. Прво, ги искористи резервите на гас како оружје, ги прекина испораките, вклучително и преку Северниот тек. Сега, можеби ја напаѓа енергетската инфраструктура, која ја користеше за да ги испрати своите енергетски агенти“, рече Блас.

Исто така, Европската унија почна да работи на нов пакет санкции против Русија. Унгарскиот премиер Виктор Орбан веќе бара укинување на новите и постоечките санкции, а во исто време новата италијанска влада остава впечаток дека нема да оди заедно со ЕУ во однос на односите со Русија на Путин.

На Путин многу му одговара да го скрши моралот на Европа во време кога европските влади се под притисок на гневните гласачи, кои стравуваат од падот на температурите што неизбежно ќе го следи доаѓањето на зимата.

Ги урнал цевките за да се наполни државната каса?

Едно објаснување е дека Путин пресметал дека скокот на цените на бензинот и трошоците за живот во Европа, континент безнадежно зависен од руските енергетски резерви, на крајот ќе го свртат бранот во негова корист.

Дополнително, цените на бензинот во Европа паѓаат во последните четири дена, а вчера по веста за саботажа на „Северен поток“ поскапеа за 20 отсто. Во некои земји, како Велика Британија, дури и за 33 отсто.

Гасоводот Северен Тек 2 содржеше 117 милиони кубни метри природен гас во вредност од 237 милиони евра по сегашни цени. Но, Путин и претходно покажа дека е подготвен да го жртвува гасот и да го користи како оружје. Во текот на август, Русија согоруваше гас во вредност од 9,3 милиони евра дневно во фабрика во близина на границата со Финска наместо да го извезува во Европа.

Предупредување за Норвежаните?

И како последна, но не и најмалку веројатна теорија, познавачите на состојбите го наведуваат исфрлањето на Норвешка од бизнисот за „големите играчи“.

Имено, експлозиите се случија истиот ден кога Полска, Норвешка и Данска отворија нов гасовод под Балтикот наменет за снабдување со гас до Централна и Источна Европа без да се потпираат на Русија. Како што изјави синоќа еден европски функционер, тој би можел да биде дизајниран како предупредување за Европа дека нејзината инфраструктура е ранлива.

Од почетокот на војната во Украина, Норвешка почна да ја заменува Русија како главен снабдувач на природен гас за ЕУ. Подводните експлозии би можеле да бидат предупредување за Норвежаните за тоа што Русија би можела да им направи на нивните гасоводи, запирајќи ги во кривина.

Исто така, Норвешка - сега најважниот снабдувач на гас во Европа - пријави неидентификувани беспилотни летала кои зујат над нејзините апаратури за дупчење во последните денови, и го засили надзорот во вторникот откако доби предупредувања дека тие би можеле да бидат цел. Данска, чии територијални води ја опкружуваат областа каде што се случија експлозиите, исто така се пресели да ги обезбеди своите платформи.

Северен тек 1 неповратно уништен?

Но, дури и да не се земе предвид ниту една од овие теории, постои можност овој инцидент неповратно да го уништи гасоводот Северен тек 1, кој се протега од Русија до Германија, и да биде трајно неупотреблив по оштетувањето на цевките лоцирани на дното на Балтичкото Море.

Имено, доколку истекувањето на гасот од двете цевководи не се санираат многу брзо, големите количества на морска вода што влегуваат во цевките ќе предизвикаат корозија што може да го направи гасоводот трајно неупотреблив, изјави извор од германската влада за весникот „Тагесшпил“.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КАМИОН НА БАТЕРИИ: Изгледа како да дошол од иднината

(ВИДЕО) КАМИОН НА БАТЕРИИ: Изгледа како да дошол од иднината

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Зошто Русија и се лути на Франција?

Зошто Русија и се лути на Франција?

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Koj e најевтиниот град за живот во светот?