24 Октомври, 2020
0.0249

„Систем на семафор“ - вака ќе работат училиштата во Црна Гора

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 29 Септември, 2020

Министерството за образование на Црна Гора објави модел според кој започнува работата на училиштата и градинките, а кој ќе биде предмет на измени според „системот на семафори“. 

Овој модел го разви Институтот за јавно здравје.

„Систем на семафори“ значи дека ситуацијата во одредена општина ќе одреди дали училиштата во тие општини ќе преминат на работа преку онлајн или ќе функционираат нормално, беше објавено од тој оддел.

Претставникот на ИЈЗ Драган Лаушевиќ вели дека имале интензивни консултации, обидувајќи се да осигурат дека децата одат на училиште, имајќи ја предвид епидемиолошката состојба.

„Веруваме дека престојот во училиштата според дефинираниот модел е епидемиолошки побезбеден во моментот отколку на игралиштата“, рече Лаушевиќ, објави порталот РТЦГ.

Тој додаде дека во наредните денови ќе се следи состојбата во општините според т.н. „Систем на семафори“ и во наредните денови, затворањето и отворањето на училиштата ќе зависи од тој предвидлив и професионално заснован модел на ИЈЗ.

Сите градинки почнуваат со работа на 1 октомври.

Можеби ќе ве интересира

Борисов денеска има негативен тест, ама е во изолација

Борисов денеска има негативен тест, ама е во изолација

Нема имунитет и по болеста: Тројца Срби повторно заразени

Нема имунитет и по болеста: Тројца Срби повторно заразени

Вучиќ им посакал убав ден на Србите со неговото омилено јадење: Лавина реакции

Вучиќ им посакал убав ден на Србите со неговото омилено јадење: Лавина реакции

ИМА НАД 1.600 ЗАРАЗЕНИ: Словенија пред целосен карантин

ИМА НАД 1.600 ЗАРАЗЕНИ: Словенија пред целосен карантин

ЌЕ БИДАТ ЗАГРОЗЕНИ ЛУЃЕТО И НИВНИТЕ ИМОТИ: Еве каква зима ќе има на Балканот и во Европа

ЌЕ БИДАТ ЗАГРОЗЕНИ ЛУЃЕТО И НИВНИТЕ ИМОТИ: Еве каква зима ќе има на Балканот и во Европа

НИ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, НИ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПЦР ТЕСТ - еве каква одлука донесе српскиот кризен штаб

НИ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, НИ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПЦР ТЕСТ - еве каква одлука донесе српскиот кризен штаб

(ВИДЕО) Водата се повлече и од Нивици, каде што се потпиша Преспанскиот договор

(ВИДЕО) Водата се повлече и од Нивици, каде што се потпиша Преспанскиот договор

(ФОТО+ВИДЕО) Огромни количини град паднаа на Крит

(ФОТО+ВИДЕО) Огромни количини град паднаа на Крит

Српски вирусолог тврди дека коронавирусот се пренесува на сите можни начини

Српски вирусолог тврди дека коронавирусот се пренесува на сите можни начини