02 Јули, 2022
0.0261

СИПАНИЦИТЕ МОЖЕ ВЕШТАЧКИ ДА СЕ ШИРАТ: Епидемиологот Радовановиќ потсети-две лаборатории го чуваат вирусот на големи сипаници

Објавено во: Балкан 24 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Сипаниците не се пренесуваат лесно, па нема причина за загриженост и страв доколку вирусот дојде во Србија, вели вирологот и микробиолог Миланко Шеклер. Тој додава дека во Европа нема смртни случаи од таа болест и дека терапија и антивирусни лекови делуваат на адекватен и ефикасен начин.

Досега се потврдени 80 случаи на мајмунска сипаница во 12 земји - девет европски, како и во САД, Канада и Австралија. Израел го пријави првиот потврден случај на мајмунска сипаница. Се работи за човек на околу триесет години кој се вратил од патување во Западна Европа.

Пациентот има благи симптоми на болеста и е во карантин. Светската здравствена организација соопшти дека се истражуваат уште 50 сомнителни случаи. За нив нема вакцина, но оние што се користат за искоренување на сипаници се ефективни до 85 проценти. Првичната теорија се заснова на изјавата дека епидемијата е предизвикана од сексуален контакт.

Гости на утринската програма на Телевизија Курир беа епидемиологот Зоран Радовановиќ и деканот на Факултетот за медицински науки во Крагуевац, проф. д-р Владимир Јаковљевиќ.

- Мислам дека нема простор за паника кога зборуваме за мајмунски сипаници, тоа е добро позната болест. Пандемијата на Ковид остави огромни посттрауматски последици. Мое лично мислење е дека нема место за паника. Според сите податоци, овие сипаници не оставаат никакви огромни последици - изјави во утринската програма на Телевизија Курир деканот на Факултетот за медицински науки во Крагуевац, проф.д-р Владимир Јаковљевиќ.

Епидемиологот Зоран Радовановиќ потсети на историјата на случајот со мајмунска сипаница.

- Се појавија прв пат во 1983 година. Тоа е всушност болест на малите цицачи, глодари, но е откриена кај мајмуните. Ова беше во време кога се искоренети големите сипаници. Првиот случај кај луѓето се случил околу 1970-тите. Тогаш започна искоренувањето на сипаниците. Синџирот на инфекција беше завршен во август 1977 година. Имаше еден лабораториски случај во 1978 година и тоа го привлече вниманието на јавноста на фактот дека инфекцијата може да се прошири и од лабораторијата. Тогаш беше одлучено дека во светот постојат само две лаборатории кои ќе го чуваат тој вирус - изјави епидемиологот Зоран Радовановиќ.

Едната е во Институтот Вектор близу Новосибирск во Сибир, Русија, другата во Атланта, САД

ФОТО: YouTube Print Screen 

Можеби ќе ве интересира

Договорена нова владеачка коалиција во Бугарија

Договорена нова владеачка коалиција во Бугарија

Предупредување на македонски јазик во Пефкохори да не се чува место на плажа со пешкири

Предупредување на македонски јазик во Пефкохори да не се чува место на плажа со пешкири

Рама вели дека ќор - сокакот е надминат, овој предлог е последен и Македонија треба да го прифати

Рама вели дека ќор - сокакот е надминат, овој предлог е последен и Македонија треба да го прифати

Бугарите организираат тура во Србија, а српските историчари велат дека тоа е провокација и величење на злосторства

Бугарите организираат тура во Србија, а српските историчари велат дека тоа е провокација и величење на злосторства

ЗА БУГАРСКАТА „КРИПТО КРАЛИЦА“, НАГРАДА ОД 100.000 ДОЛАРИ: ФБИ ја стави Ружа Игнатова на листата на најбарани

ЗА БУГАРСКАТА „КРИПТО КРАЛИЦА“, НАГРАДА ОД 100.000 ДОЛАРИ: ФБИ ја стави Ружа Игнатова на листата на најбарани

Потврдено: Асен Василев е кандидатот за премиер на Бугарија

Потврдено: Асен Василев е кандидатот за премиер на Бугарија

Летово половина од Грците нема да одат на одмор, ги загрижуваат поскапувањата и односите со Турција

Летово половина од Грците нема да одат на одмор, ги загрижуваат поскапувањата и односите со Турција

Земјотрес со јачина од 4.8 степени ја стресе БиХ, но и делови од Хрватска

Земјотрес со јачина од 4.8 степени ја стресе БиХ, но и делови од Хрватска

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот