16 Октомври, 2021
0.0220

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,8 КАЈ МЕЛБУРН: Погледнете како се тресеа зградите (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 22 Септември, 2021

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди југоисточниот дел на Австралија во областа околу Мелбурн, објави Американскиот геолошки институт (USGS), а преку социјалните мрежи се емитуваа сцени од жители во паника кои излегуваат од своите домови.

Земјотресот, кој беше на длабочина од само десет километри, ги потресе зградите во Мелбурн, вториот по големина австралиски град.


Австралискиот премиер Скот Морисон во реакција од Њујорк рече дека нема жртви или поголема штета во земјотресот.


Сепак, премиерот ја посочи „многу вознемирувачката“ страна на земјотресот за населението во зона како Австралија, каде што тие не се навикнати на земјотреси.

Последователен земјотрес со јачина од четири степени по Рихтер се случи по првиот земјотрес.

Поголеми земјотреси се невообичаени во југоисточна Австралија, густо населена област.

„Седев на мојата работна маса ... ми требаше време да сфатам што е тоа“, рече градоначалникот на Менсфилд, Марк Холкомб за телевизијата Еј -Би -Си (АБЦ). Не е пријавена штета.


Спасувачките служби добија повици за помош до Дабо, на околу 700 километри од епицентарот на земјотресот.Можеби ќе ве интересира

Сомалиец го убил британскиот пратеник-десничар

Сомалиец го убил британскиот пратеник-десничар

ЌЕ БИДАТ РАСПОРЕДЕНИ ВО КОНГО: Експерти на СЗО треба да ја спречат сексуалната експлоатација

ЌЕ БИДАТ РАСПОРЕДЕНИ ВО КОНГО: Експерти на СЗО треба да ја спречат сексуалната експлоатација

НАМАМУВАЛ И УБИВАЛ ДЕЦА: Селани му пресудија на серискиот убиец кој избегал од затвор

НАМАМУВАЛ И УБИВАЛ ДЕЦА: Селани му пресудија на серискиот убиец кој избегал од затвор

Се продаваат куќи во италијанско село близу морето за 1 евро, но мора да се реновираат

Се продаваат куќи во италијанско село близу морето за 1 евро, но мора да се реновираат

Британски пратеник почина на операција откако го избодеа во црква

Британски пратеник почина на операција откако го избодеа во црква

Заразени луѓе пријавиле нови необични симптоми на коронавирусот

Заразени луѓе пријавиле нови необични симптоми на коронавирусот

НОВ БОМБАШКИ НАПАД: Над 30 луѓе се убиени во Кандахар

НОВ БОМБАШКИ НАПАД: Над 30 луѓе се убиени во Кандахар

НАЈНОВА СТУДИЈА: Луѓето што земаат лекови против холестерол имаат помала веројатност да починат од ковид

НАЈНОВА СТУДИЈА: Луѓето што земаат лекови против холестерол имаат помала веројатност да починат од ковид

СКАНДАЛ ВО АНГЛИЈА: Дури 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирање за ковид

СКАНДАЛ ВО АНГЛИЈА: Дури 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирање за ковид