09 Август, 2022
0.0249

Си Џинпинг го брани владеењето во Хонг Конг, една земја два системи

Објавено во: Свет 01 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Кинескиот модел „една земја два системи“ на владеење со Хонг Конг функционираше во заштитата на градот и мора да продолжи долгорочно, вели Си Џинпинг.

Кинескиот лидер строго го одбрани политичкиот систем во говорот во Хонг Конг, по неодамнешните меѓународни критики, пишува „Би-Би-Си“.

Хонг Конг одбележува 25 години откако Британија и го врати градот на Кина.

Тој е под силно обезбедување бидејќи е домаќин на Џинпинг, кој е на своето прво патување надвор од копното по две години.

Според „една земја два системи“, Хонг Конг треба да биде управуван на начин што му дава висок степен на автономија и ја штити слободата на говор и собирање, како и други права што не се наоѓаат во континентална Кина.

Но, во последниве години Кина беше критикувана за зголемување на контролата врз Хонг Конг и донесување закони и реформи кои ја задушуваат слободата на говорот и несогласувањето.

Принципот „една, земја, два системи“ произлезе од договорот меѓу Велика Британија и Кина и е пропишан со закон во Хонг Конг. Но, заштитата истекува во 2047 година, рок за кој многумина во Хонг Конг долго време се загрижени.

Но, во петокот Џинпинг рече дека „мора да се почитува на долг рок“ - досега најјасен знак дека Кина има намера да го зачува политичкиот модел, за кој критичарите велат дека веќе е компромитиран за да му одговара на Пекинг.

Опкружен со знамињата на Кина и Хонг Конг на сцената, Си го бранеше системот дека работел во заштитата на просперитетот и стабилноста на Хонг Конг, како и на „фундаменталните интереси“ на Кина во изминатите 25 години.

„Една земја, два системи“ е тестирана и докажана одново и одново, и нема причина да се менува толку добар систем“, рече тој.

Тој додаде дека има „едногласна поддршка“ од жителите и „широка одобрување“ од меѓународната заедница.

Но, Хонг Конг со текот на годините виде огромни продемократски протести и многумина, вклучително и западните земји, го критикуваа растечкото мешање на Пекинг во градот.

Во 2020 година, Кина воведе контроверзен закон за национална безбедност со кој се ограничува слободата на говорот и несогласувањето. Ова ја поттикна Британија да ја обвини Кина за кршење на принципот „една земја два системи“ и нивниот договор.

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ СЕ ГРАДАТ ФИЛМСКИ СТУДИЈА ВО СКОПЈЕ И ВО НИВ ЌЕ СЕ СНИМААТ ХОЛИВУДСКИ ФИЛМОВИ - познатата ѕвезда Џон Малкович со интересна најава

ЌЕ СЕ ГРАДАТ ФИЛМСКИ СТУДИЈА ВО СКОПЈЕ И ВО НИВ ЌЕ СЕ СНИМААТ ХОЛИВУДСКИ ФИЛМОВИ - познатата ѕвезда Џон Малкович со интересна најава

ЏОН ТРАВОЛТА СКРШЕН ОД СМРТТА НА ОЛИВИЈА ЊУТОН ЏОНС: Сенди, повторно ќе бидеме заедно, твојот Дени

ЏОН ТРАВОЛТА СКРШЕН ОД СМРТТА НА ОЛИВИЈА ЊУТОН ЏОНС: Сенди, повторно ќе бидеме заедно, твојот Дени

Поранешниот фронтмен на Пинк Флојд го нападна Бајден дека е воен злосторник кој ја поттикнува војната во Украина

Поранешниот фронтмен на Пинк Флојд го нападна Бајден дека е воен злосторник кој ја поттикнува војната во Украина

Дали Запорожје ќе се обедини со Русија?

Дали Запорожје ќе се обедини со Русија?

ГИ ФАТИВМЕ РУСКИТЕ ДОУШНИЦИ, ВРЕДЕШЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС - градоначалникот на Миколаев се извини за непријатностите кај граѓаните

ГИ ФАТИВМЕ РУСКИТЕ ДОУШНИЦИ, ВРЕДЕШЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС - градоначалникот на Миколаев се извини за непријатностите кај граѓаните

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

„НАТО Е КАНЦЕРОГЕН ТУМОР И ГИ РАЗБОЛУВА СИТЕ РАЗУМНИ ЛУЃЕ“: Остра порака на Медведев

„НАТО Е КАНЦЕРОГЕН ТУМОР И ГИ РАЗБОЛУВА СИТЕ РАЗУМНИ ЛУЃЕ“: Остра порака на Медведев

„СÈ Е ОДНАПРЕДНО ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван

„СÈ Е ОДНАПРЕДНО ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван