21 Јануари, 2020
0.0183

„Шверцери“: Ние сме организатори, му благодариме на театарот

Објавено во: Македонија 30 Ноември, 2019

Навивачката група „Шверцери“ реагира на, како што велат тие, медиумската хајка по одбележувањето на 30-годишнината од своето постоење во Македонскиот народен театар. Во нивното соопштение, тие тврдат дека се организатори на настанот и му заблагодаруваат на театарот.

„Навивачката група „Шверцерат“ остро ја демантира тековната тенденција за негативно пропагирање на нашата 30-годишнина.. Сите снимки, особено нашата снимка направена половина час по настанот во празната сала, ги отфрли пристрасните извештаи за наводно уривање, вандализам или недолично однесување. Откриено е дека нема вандализам или намерно нанесена штета, туку само скандирање и навивање како начин за изразување на културата на тифозите во светот.

За да ги разјасниме дилемите, ние сме организатори на настанот и на тој настан беше претставен краток документарен филм и им бес доделени благодарници на истакнати личности од фудбалскиот живот кои придонесоа за нашиот клуб. На настанот ги поканивме сите играчи и тренери, сегашни и поранешни на нашиот клуб, сегашно клупско раководство, градоначалници и така натаму. кои нè почестија со нивното присуство.

Заклучоците за состојбата на просторијата пред и по настанот се чудни, и се објавени три дена по настанот, без извештај за никаков инцидент во ниту еден билтен. Исто така, дискутабилно е да се пријави штета три дена по настанот што остава простор да се мисли дека „штетата“ можело да се изврши пред или по нашиот настан. Бевме во театарот да го славиме јубилејот, а не да беснеме, да вандализираме. Му благодариме на театарот за соработката“, се вели во реакцијата.


Можеби ќе ве интересира

Владата со помош за Атиџе и осумчленото семејство што учествуваше во филмот

Владата со помош за Атиџе и осумчленото семејство што учествуваше во филмот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Хумани граѓани ќе помогнат на Јованови, договор за Законот за ЈО уште нема

ФОКУС НА ДЕНОТ: Хумани граѓани ќе помогнат на Јованови, договор за Законот за ЈО уште нема

СЕ ГУШИМЕ: Пет градови со eкстремно загаден воздух

СЕ ГУШИМЕ: Пет градови со eкстремно загаден воздух

ЗАВРШИ СРЕДБАТА МАРИЧИЌ - МУЦУНСКИ: Постои камен на сопнување за Законот за ЈО

ЗАВРШИ СРЕДБАТА МАРИЧИЌ - МУЦУНСКИ: Постои камен на сопнување за Законот за ЈО

Украдени скоро 27 тони јаболка од магацин во Ресен

Украдени скоро 27 тони јаболка од магацин во Ресен

Исчезна 28 годишна девојка од Босилово

Исчезна 28 годишна девојка од Босилово

Поранешен кандидат на СДСМ за градоначалник поставен за привремен директор на „Дрисла“

Поранешен кандидат на СДСМ за градоначалник поставен за привремен директор на „Дрисла“

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

ДИК повторно се прогласи за ненадлежна, овој пат на барање на Чулев

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае

Што има ВМРО-ДПМНЕ во „ракавот“ за Рекет, а јавноста не го знае