03 Јули, 2020
0.0436

Шведска нема да го гони Асанж за силување

Објавено во: Свет 19 Ноември, 2019

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, нема да биде гонет од Шведска поради наводно силување и барањето за екстрадиција во оваа скандинавска земја повеќе нема да важи.

Вака одлучи шведското обвинителство, кое ја прекина истрагата која беше отворена откако најпознатиот светски „свиркач“ започна да ги објавува документите и видеата извлечени од Пентагон.

Асанж се уште ги негира сите обвинувања откако пред седум години му беше одобрено прибежиште во амбасадата на Еквадор во Лондон.

Годинава беше протеран од амбасадата а веднаш потоа и осуден на 50 недели затвор затоа што ти прекршил условите пропишани со кауцијата во 2012.

Во моментов се наоѓа во притвор во Лондон, а се соочува и со обвиненија во САД за објавување тајни документи.


Можеби ќе ве интересира

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“

СЗО СО ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Епидемијата се влошува, не слабее

СЗО СО ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Епидемијата се влошува, не слабее

Германската влада донесе „црвена листа“: Нема влез за граѓани од Србија, Македонија, Албанија и Косово

Германската влада донесе „црвена листа“: Нема влез за граѓани од Србија, Македонија, Албанија и Косово

Унгарија не ја прифати „белата листа“ на ЕУ: Орбан ги пушта само Србите

Унгарија не ја прифати „белата листа“ на ЕУ: Орбан ги пушта само Србите

Три месеци ниту една европска земја нема да може да го набави лекот Ремдесивир

Три месеци ниту една европска земја нема да може да го набави лекот Ремдесивир

(ФОТО) „Збогум Корона“: Прага го славеше крајот на епидемијата со бесплатна храна и пијалоци

(ФОТО) „Збогум Корона“: Прага го славеше крајот на епидемијата со бесплатна храна и пијалоци