09 Август, 2022
0.0303

Швајцарија ги зголемува залихите на храна, ќе се прават резерви на кафе

Објавено во: Економија 02 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Швајцарија планира да ги зголеми залихите на кафе, пченка, житарки и шеќер, со цел да ги заштити граѓаните од последиците од можните прекини во синџирите на снабдување, климатските промени и вооружените конфликти.

Швајцарија 40 отсто од потребите за храна ги задоволува преку увоз, а според сегашните регулативи, нејзините залихи покриваат три до четири месеци потрошувачка. Тие сега треба да покриваат шест месеци.

Тоа ќе значи огромно зголемување на сегашните 160.000 тони резерви на жито, складирани во силоси, на највисоко ниво од 90-тите години на минатиот век.

„Одлучивме во текот на изминатите две години дека треба да го зголемиме нашите залихи“, рече шефот на управувањето со залихи Питер Леман.

„Проектот го започнавме пред војната во Украина, но јасно покажа дека е многу важно да има резерви. Светот е поранлив денес“, изјави тој за Ројтерс.

А климатските промени може да ја отежнат набавката на соодветни прехранбени производи во иднина, вели шефот на Управата за снабдување.

„Ако синџирите на снабдување се прекинат или жетвата е лоша поради лошите временски услови или сушата, тоа може да има политички последици“, објаснува тој.

„Многу брзо може да настанат проблеми со набавките. Логистичките синџири станаа подолги и поранливи дури и без војната во Украина“, тврди Леман.

Надлежните планираат да изградат повеќе силоси за сточна храна, пченица и ориз, според договорите што државата ќе ги склучи со речиси 100 производители.

Магацините се во сопственост на компании, а нивната задача е да гарантираат самоодржливост во услови на криза, но и производство на храна во случај на „обичен“ недостиг.

Резерви на гориво има и Швајцарија, но засега не планира да ги зголеми. Залихите на бензин и дизел моментално покриваат четири и пол месеци потрошувачка.


Можеби ќе ве интересира

СИНДИКАТОТ ЈА ПРЕСМЕТА ПОТРОШУВАЧКАТА КОШНИЦА ЗА ЈУЛИ - драматично зголемување од над 7.000 денари

СИНДИКАТОТ ЈА ПРЕСМЕТА ПОТРОШУВАЧКАТА КОШНИЦА ЗА ЈУЛИ - драматично зголемување од над 7.000 денари

Ги прашавме кумановци дали им недостига работата во Авганистан, еве што ни одговорија...

Ги прашавме кумановци дали им недостига работата во Авганистан, еве што ни одговорија...

Кои се најголемите увозници на струја? Просечната увозна цена била 111 евра за мегаватчас!

Кои се најголемите увозници на струја? Просечната увозна цена била 111 евра за мегаватчас!

БОБАН ГОГОВСКИ ГО ПРЕЗЕМА УПРАВУВАЊЕТО СО „ТЕТЕКС“ - синот го наследи таткото во познатиот тетовски комбинат

БОБАН ГОГОВСКИ ГО ПРЕЗЕМА УПРАВУВАЊЕТО СО „ТЕТЕКС“ - синот го наследи таткото во познатиот тетовски комбинат

Лани потрошено повеќе за изградба на патишта, но со голем пораст на задолженоста.

Лани потрошено повеќе за изградба на патишта, но со голем пораст на задолженоста.

ВМРО-ДПМНЕ е против зголемување на даноците, имаат друг предлог

ВМРО-ДПМНЕ е против зголемување на даноците, имаат друг предлог

Вредноста на еврото се намали, а доларот скокна

Вредноста на еврото се намали, а доларот скокна

Финансии: Ќе се дебатира за прогресивниот данок

Финансии: Ќе се дебатира за прогресивниот данок

ДИЗЕЛОТ ЗА ТРИ ДЕНАРИ, 95-КАТА ЗА 3,5 И 98-ТА ЗА ДВА ДЕНАРИ - еве за колку поевтини гортива ќе може да наточите од ноќеска на полноќ

ДИЗЕЛОТ ЗА ТРИ ДЕНАРИ, 95-КАТА ЗА 3,5 И 98-ТА ЗА ДВА ДЕНАРИ - еве за колку поевтини гортива ќе може да наточите од ноќеска на полноќ