06 Октомври, 2022
0.0251

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

Објавено во: Свет 17 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Најмалку 20 патници се здобија со изгореници и други повреди, од кои тројца потешко, откако скокнаа од воз зафатен од шумски пожар во близина на Кастелон во североисточна Шпанија.

Возот, кој сообраќал од Сагунто во провинцијата Валенсија, кон Сарагоса, запрел поради пожарот, пренесува Гардијан.

Машиновозачот, кој забележал дека пожарот се шири кон композицијата, го запрел возот и се обидел да се врати назад, пишува британскиот весник.

Тогаш група патници во паника дека пожарот ќе го зафати возот, ги отвориле вратите и ги искршиле прозорците во обид да скокнат од возот, по што оган и чад влегле во вагонот.


Поголемиот дел од патниците ги почувствувале ефектите од чадот, а три лица се здобиле со сериозни изгореници.

Двајца патници со најтешки изгореници, меѓу кои и една 58-годишна жена, се евакуирани со хеликоптер, додека другите, меѓу кои и едно 10-годишно девојче, се префрлени во блиските болници, соопшти итната помош.

Валенсија е последниот регион во Шпанија каде се забележани големи шумски пожари кои досега уништија десетици илјади хектари земја, а во нивното гаснење учествуваат повеќе дестинации на авиони и хеликоптери.

Фото: Принскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата