13 Јули, 2020
0.0272

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА - српските медиуми пишуваат дека вирусот повторно букна

Објавено во: Македонија 06 Јуни, 2020

Состојбата во Северна Македонија е загрижувачка во последните денови - вчера се пријавени најголем број новозаразени со коронавирусот од почетокот на епидемијата, а заради повторно ширење на вирусот, земјата беше принудена да се врати на полицискиот час, пишува српски Блиц.

Бројот на нови инфекции во северна Македонија започна да се зголемува кон крајот на мај. Така, на 29 мај е регистрирано зголемување од 59 нови случаи, а во петок дури 120 нови случаи, што е најголем пораст од почетокот на епидемијата.

Поради алармантната епидемиолошка состојба, владата воведе полициски час во Скопје, Теарце, Желино, Јегуновце, Тетово, Куманово, Липково и Штип. Забраната стапи на сила во четврток во 21 часот и ќе трае до понеделник наутро, додека саботата ќе биде неработен ден.

Епидемиолошката состојба во земјата ја загрижи и Бугарија, која воведе двонеделна карантин за сите оние кои доаѓаат од Северна Македонија.

Ненадејниот скок на бројот на пациенти во Северна Македонија не е „втор бран“, туку само продолжување на постојната епидемија, изјави добро познатиот српски епидемиолог за Блиц, проф. др. Бранислав Тиодоровиќ. Според него, можно е дека скокот на бројот на пациенти во таа земја се должи на зголемено тестирање, но дека толку голем скок во секој случај бара посебно внимание и анализа.

„Очигледно е дека тие доживеаја на некој начин недоволен увид во состојбата што ја имале, што го зголеми бројот на пациенти за повеќе од пет пати. Можно е дека тие исто така тестирале одреден колектив со потенцијално заразени лица и дека заради тоа дошло до скок и дека пред тоа имале помалку тестирања. Правилото е: Кој тестира, открива. Кој не тестира - тој не дознава. И зошто? Па затоа што сега доминираат благи или асимптоматски случаи. Ако случајно се тестираат поради некоја причина - патувајте, одете некаде или се враќате на работа, тогаш се појавува поголем број. Затоа, треба да се смета на тоа. Не мора секогаш да биде жешка точка, не мора секогаш да биде ограничена епидемија, туку може да биде само последица на тестирање“, објаснува проф. др. Тиодоровиќ.

Според него, во оваа фаза на епидемијата во Србија се очекуваат мали измени во бројот на пациенти, но доколку станува збор за скок како во Северна Македонија, тогаш треба да се посвети посебно внимание на тоа.

„Се случува да имаме понекогаш помалку, понекогаш и повеќе, а со Македонците се уште е скок од 23 на 120, што е сепак многу. Ова, велам, исто така може да биде последица на зголемено тестирање, увид во ситуација, на пример, работна организација или поголем број на лица тестирани за враќање на работа или заминување во странство. И ние и сите останати можеме да очекуваме мали скокови и падови во бројот на пациенти, но ако станува збор за толку голем скок, тогаш веќе е за посериозна анализа. И кога има помали движења, како што беше сега кај нас: 48, потоа 65, 69, а потоа повторно пад на 38, 39 - тоа се мали промени и тие можат да бидат предизвикани од поголем број тестови. Сега мора да бидеме свесни дека има уште многу луѓе кои немаат никакви симптоми, но се позитивни“, посочува тој.

Ова не е втор бран во Северна Македонија, сега не очекуваме втор бран, вели овој српски лекар. 

„Тој може да биде таму некаде кон крајот на есента и зимата, ако има таков. И дали ќе биде како втор бран, ќе зависи од тоа што се случува во јужната хемисфера. Бразил избувна на второто место со голем број на болни и мртви. Следно доаѓа Аргентина, исто така населена земја. Ако вирусот опстојува во јужната хемисфера кај човечката популација, тогаш ќе се врати кај нас кон крајот на есента или зимата, како втор бран. И тогаш е можно да го имаме, не во толку тешка форма како оваа, туку повеќе како што го нарекуваме сезонски тип на грип. Нема да има необичен број на пациенти. Ќе има многу помал, многу повообичаен број на заболени и ќе го сведеме на нешто што припаѓа на респираторни инфекции. Но, дури и тогаш, може да предизвика сериозна болест. Најзагрозени ќе бидат, како и досега, хронични пациенти, кардиоваскуларни, пулмонални, ендокрини пациенти, дијабетичари, луѓе постари од 65 години. Во оваа група спаѓаат, иако има малкумина од нив, бремени жени и родилки, затоа што имаат природен пад на имунитетот“, вели д-р. Тиодоровиќ.

Поради нагло зголемување на бројот на случаи, Северна Македонија го одложи отворањето на своите граници до понатамошно известување.

„Сè уште е рано да се отворат границите, патувањето значително го зголемува ризикот од внесување на вирусот од некои од соседните земји. Ќе ги провериме податоците, ќе направиме анализи и ќе одлучиме кога е вистинското време за отворање на границите. Имаме една недела да размислиме за тоа“, рече министерот за здравство на Северна Македонија, Венко Филипче, а пренесува Блиц.

Можеби ќе ве интересира

ФИЛИПЧЕ: Не очекуваме некој голем наплив на пациенти во болниците во земјава

ФИЛИПЧЕ: Не очекуваме некој голем наплив на пациенти во болниците во земјава

ПАЦИЕНТИТЕ НА 42 И 46 ГОДИНИ ШТО ПОЧИНАА ИМАЛЕ И ДРУГИ БОЛЕСТИ, за респираторите се покажало дека повеќе успех дава третманот со кислород

ПАЦИЕНТИТЕ НА 42 И 46 ГОДИНИ ШТО ПОЧИНАА ИМАЛЕ И ДРУГИ БОЛЕСТИ, за респираторите се покажало дека повеќе успех дава третманот со кислород

Д-р Мела од Дебар: Неиздржливо е, а цел град беше на дебарско езеро и по кафулиња

Д-р Мела од Дебар: Неиздржливо е, а цел град беше на дебарско езеро и по кафулиња

КОМИСИЈА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ: Не е одобрено одржувањето на Галичка свадба, најголем проблем направија свадбите

КОМИСИЈА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ: Не е одобрено одржувањето на Галичка свадба, најголем проблем направија свадбите

(ФОТО) НА РАБОТНА ЗАДАЧА - Сопругата на претседателот, Ѓорѓиевска, ја подигна заштитната опрема за гласање на болните од КОВИД-19

(ФОТО) НА РАБОТНА ЗАДАЧА - Сопругата на претседателот, Ѓорѓиевска, ја подигна заштитната опрема за гласање на болните од КОВИД-19

Д-р Лазаров: Ќе има нови карантински мерки

Д-р Лазаров: Ќе има нови карантински мерки

МВР СО ДЕТАЛИ ЗА ПОВРЕДЕНИТЕ МИГРАНТИ - возачот побегнал од местото на несреќата

МВР СО ДЕТАЛИ ЗА ПОВРЕДЕНИТЕ МИГРАНТИ - возачот побегнал од местото на несреќата

ГЛАСААТ ЛИЦАТА КОИ СЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД: Посебни изборни одбори со заштитна опрема го спроведуваат процесот

ГЛАСААТ ЛИЦАТА КОИ СЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД: Посебни изборни одбори со заштитна опрема го спроведуваат процесот

Ангела доби 19 години затвор за убиството на Пино

Ангела доби 19 години затвор за убиството на Пино