20 Јуни, 2019
0.0322

Што се случи со фунтата по најавата за оставка од Тереза Меј?

Објавено во: Економија 24 Мај, 2019

По 14 дена пад, британската фунта зајакна во однос на доларот и еврото, откако премиерката Тереза Меј најави оставка. 

За 0.4% порасна фунтата во однос на доларот на  1,2713 долари. 

Во однос на еврото валутата се зголеми за третина проценти на 88,05 пени. 

Пазарите во Британија во понеделник ќе бидат затворени поради празникот. 

Се очекува дека остриот став на Лондон кон ЕУ може во иднина да доведе до пад на фунтата. 

Можеби ќе ве интересира

Борба на титаните: кои се најплатените банкари во земјава?

Борба на титаните: кои се најплатените банкари во земјава?

Мила Царовска: За прв пат исплатени пензии без задолжување

Мила Царовска: За прв пат исплатени пензии без задолжување

Миќиќ Божиновска: Повратот на ДДВ е повеќе популистичка отколку мерка за враќање на парите

Миќиќ Божиновска: Повратот на ДДВ е повеќе популистичка отколку мерка за враќање на парите

Теменугов: Буџетот е растегнат како мрсулче

Теменугов: Буџетот е растегнат како мрсулче

ВМРО-ДПМНЕ: Главна цел на младите не е да собираат фискални, туку да соберат пари за да купат карта за заминување

ВМРО-ДПМНЕ: Главна цел на младите не е да собираат фискални, туку да соберат пари за да купат карта за заминување

Нова светска економска криза во 2020 година

Нова светска економска криза во 2020 година

Идната година ќе ги укинат квотите за странски работници

Идната година ќе ги укинат квотите за странски работници

МИСТЕРИЈА: Kaде е златото на СССР?

МИСТЕРИЈА: Kaде е златото на СССР?

Павле Гацов даде пример како да ви се врати максимално дозволениот износ на ДДВ од 28.000 денари годишно

Павле Гацов даде пример како да ви се врати максимално дозволениот износ на ДДВ од 28.000 денари годишно