21 Април, 2018
0.0640

ШТО ПОДГОТВУВА Цукерберг: Фејсбук им нанесува сериозен удар на медиумските содржини

Објавено во: Стил 12 Јануари, 2018

Facebook ја објави официјално огромната промена која претстои при начинот на кој социјалната мрежа ја  покажува содржината на своите корисници. Експериментот кој веќе неколку месеци се прави во Словачка, Шри Ланка, Србија, Боливија, Гватемала и Камбоџа - во News Feed да се дава предност на содржини од семејството и пријателите пред медиумските и другите публикации, ќе стане факт за сите земји во светот и сите 2 милијарди корисници.

Кај "експерименталните држави" сообраќајот кон медиумите е урнат со меѓу 60 и 80% по воведувањето на промените. За да се гледаат медиумските пораки во News Feed-от на корисниците, тие ќе треба да бидат засилени со пари или да се плаќа за реклама, пишува Reuters.

Ова е најголемата стратешка реформа на содржината во последниве години во социјалната мрежа. Нејзиниот алгоритам досега приоритетизираше содржина која, нејзините компјутерски алгоритми проценуваа дека ќе го испровоцира корисникот да му се допадне или коментира.

Марк Цукерберг, 33-годишниот основач на компанијата, напиша вчера во својот профил дека целта не е веќе таква и наместо тоа Facebook ќе им помага на корисниците да имаат "повеќе значајни социјални контакти". "Кога ќе го воведеме тоа ќе гледате помалку публикации на фирми, брендови и медиуми", рече тој.


Фејсбук и неговите конкурентски социјални мрежи се преоптоварени со критики дека нивните производи ги зајакнуваат ставовите на потрошувачите за социјалните и политичките прашања. Компанијата критикуваше дека нејзините алгоритми може да имаат приоритет на погрешни вести и лажни информации и на тој начин беа под влијание на претседателските избори во САД во 2016 година.

Промените нема да влијаат на рекламите и најверојатно ќе погодат бизниси кои сакаат да бидат промовирани без да плаќаат за рекламирање.

Можеби ќе ве интересира

Со ова заштедија 800 години во работни часови

Со ова заштедија 800 години во работни часови

Древните лекари со масло од роза лечеле над 20 болести!

Древните лекари со масло од роза лечеле над 20 болести!

Роџер Вотерс не сака да работи за „Белите Шлемови“

Роџер Вотерс не сака да работи за „Белите Шлемови“

Само една чашка алкохол дневно може да го скрати животот

Само една чашка алкохол дневно може да го скрати животот

Идеален за мини викенд патување: Ова е најевтинитот европски град!

Идеален за мини викенд патување: Ова е најевтинитот европски град!

Арсен Венгер официјално си заминува од Арсенал на крајот од сезоната

Арсен Венгер официјално си заминува од Арсенал на крајот од сезоната

Д-р Светлана Смугреска, педијатар: Најважна е довербата лекар-пациент

Д-р Светлана Смугреска, педијатар: Најважна е довербата лекар-пациент

Трендо: Убава е и тишината која сам ја мезиш

Трендо: Убава е и тишината која сам ја мезиш

Родители на распуст

Родители на распуст