30 Септември, 2020
0.0221

Што најчесто работат Балканците во Германија?

Објавено во: Економија 12 Август, 2020

Повеќето Балканци во Германија работат како стручна работна сила. 

Повеќе од половина од луѓето од Западен Балкан  работат како стручна работна сила, покажува студија на Институтот за истражување на пазарот на труд (ИАБ).

54 отсто од работните односи што во Германија се договараат преку регулативи за регионот на Западниот Балкан се однесуваат на стручната работна сила. 

На следното, повисоко ниво на квалификација - „специјалистите“ и „експертите“ опфаќаат околу 4 отсто, а 42 отсто се помошна работна сила. 

Ова се резултатите од студијата што ја објави Институтот за истражување на пазарот на труд (ИАБ) со седиште во Нирнберг.

Истражувањето се однесува на 2016 и 2017 година. Просечната старост на доселениците во 73 отсто од случаите била пониска од 40 години, а дури 86 отсто од доселениците се мажи.

Инаку, според Евростат во Германија живеат околу 100.000 граѓани со македонско потекло. 

Можеби ќе ве интересира

Eден човек ќе купи 4.000 станови во Берлин

Eден човек ќе купи 4.000 станови во Берлин

Немирите во Кавказ ја „потопија“ турската лира

Немирите во Кавказ ја „потопија“ турската лира

Граѓаните полесно ќе се исклучуваат од парно, ама ќе треба да докажат дека станот им бил празен и ќе плаќаат фиксен надоместок

Граѓаните полесно ќе се исклучуваат од парно, ама ќе треба да докажат дека станот им бил празен и ќе плаќаат фиксен надоместок

Колку ќе позајми Македонија повторно: Ребалансот готов неделава, јавниот долг на тест

Колку ќе позајми Македонија повторно: Ребалансот готов неделава, јавниот долг на тест

Нафтоводот Солун-Скопје се отвора до крајот на годината, Хеленик Петролеум ќе ја реинвестира оштетата

Нафтоводот Солун-Скопје се отвора до крајот на годината, Хеленик Петролеум ќе ја реинвестира оштетата

Помпео по посетата на Солун: Забрзана изградба на интерконекторот и надградба на нафтоводот од Скопје до Солун

Помпео по посетата на Солун: Забрзана изградба на интерконекторот и надградба на нафтоводот од Скопје до Солун

АСО ги објави податоците: Како короната (не) влијае врз осигурителниот бизнис?

АСО ги објави податоците: Како короната (не) влијае врз осигурителниот бизнис?

ИМА ПИВО И ЗА 200 ДЕНАРИ - претераа ли „фенси“ угостителите со цените, тие велат - работиме по старо

ИМА ПИВО И ЗА 200 ДЕНАРИ - претераа ли „фенси“ угостителите со цените, тие велат - работиме по старо

Картичките по 6.000 денари ќе бидат готови до средината на ноември: Банките ќе ги испорачуваат

Картичките по 6.000 денари ќе бидат готови до средината на ноември: Банките ќе ги испорачуваат