29 Март, 2020
0.0266

ШТО ГИ ЗГОЛЕМИ ЦЕНИТЕ: Возачи еве колку ќе плаќате за горива по полноќ

Објавено во: Економија 24 Февруари, 2020

Повисокиот курс на доларот во однос на денарот е причината поради која регулаторната комисија овој понеделник реши повторно да ги зголеми цените на нафтените деривати.

Според одлуката од ноќеска на полноќ нафтените деривати поскапуваат за половина до еден денар по литар.

Тоа значи дека оние кои возат автомобили на бензин, ќе точат  ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 поскапо за еден ден/лит или поточно ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава 67 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 69 денари.

Од друга страна, дизелашите ќе полнат резервоари по цена поскапа за половина цена од претходната недела, или 58,5 денари по литар за ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V)

Неделава која е пред нас, поскапо ќе се продава и Екстра лесното масло за домаќинство кое ќе чини 47,5 денари а мазутот ќе се продава за 33,565 денари.

Цените стапуваат на сила на полноќ и ќе важат во наредните седум дена.

Можеби ќе ве интересира

Владата подготвува нов пакет економски мерки

Владата подготвува нов пакет економски мерки

Македонски телеком: Нема 5G мрежа во употреба

Македонски телеком: Нема 5G мрежа во употреба

МУКАЕТОВ: ГРАЃАНИТЕ ДА БИДАТ СПОКОЈНИ - лекови и дезинфициенси ќе има, државата што побргу да побара пари

МУКАЕТОВ: ГРАЃАНИТЕ ДА БИДАТ СПОКОЈНИ - лекови и дезинфициенси ќе има, државата што побргу да побара пари

МИКРО И МАЛИ ПРЕТПРИЈАТИЈА: Бараме платите, здравственото и пензиско осигурување да бидат на товар на државата

МИКРО И МАЛИ ПРЕТПРИЈАТИЈА: Бараме платите, здравственото и пензиско осигурување да бидат на товар на државата

ОГРОМНИ ШТЕТИ: Коронавирусот економски ќе загрози најмалку 25 милиони луѓе

ОГРОМНИ ШТЕТИ: Коронавирусот економски ќе загрози најмалку 25 милиони луѓе

ВАЖИ ЗА СЕКОЈА ФИРМА: Mоже да доставуваат фактури електронски

ВАЖИ ЗА СЕКОЈА ФИРМА: Mоже да доставуваат фактури електронски

ЗЕЛЕНИ КОРИДОРИ: Земјите од регионот и ЕУ договорија олеснување на трговијата на примарни производи

ЗЕЛЕНИ КОРИДОРИ: Земјите од регионот и ЕУ договорија олеснување на трговијата на примарни производи

РАБОТА ВО ФАБРИКИТЕ ЗА ВИКЕНД: Работниците ќе одат со посебни дозволи

РАБОТА ВО ФАБРИКИТЕ ЗА ВИКЕНД: Работниците ќе одат со посебни дозволи

Комерцијална банка го откажа собранието, ама мнозинството акционери веќе ги поддржале одлуките

Комерцијална банка го откажа собранието, ама мнозинството акционери веќе ги поддржале одлуките