25 Мај, 2022
0.0255

ШТО Е ПРЕСУДНО ЗА ЛЕСНИ ИЛИ ПОТЕШКИ СИМПТОМИ НА КОВИД: Вирологот Шеклер открива и дали се ближи крајот на пандемијата

Објавено во: Балкан 16 Јануари, 2022

Вирологот Миланко Шеклер дава објаснување од што зависи сериозноста на симптомите на корона вирусот, во однос на прашањето дали се ближи крајот на пандемијата, вели: „одиме во вистинската насока“ ...

„Има многу коинцидентни случаи на хоспитализација, на пример кога некому треба да направи некаков здравствен зафат, но мора претходно да се тестира и резултатот излегува позитивен, а нема никакви симптоми. Сепак едно нешто е пресудно за тоа какви ќе бидат симптомите. Основната работа е дали си вакциниран или не. Ја забораваме клучната работа е дека во Јужна Африка таквите искуства, а во овие земји каде што има стотици илјади заразени, клучната разлика во тежината на симптомите е дали си вакциниран. Ако сте вакцинирани, имате неколкудневни симптоми, многу поблаги од невакцинираните, мала е веројатноста да бидете хоспитализирани. Оние кои не се вакцинирани ќе имаат потешки симптоми, ќе бидат како „прегазени“, вели д-р Шеклер.

Во емисијата на Тв Прва посочи и дека „крајот на пандемијата ќе биде побрз отколку што мислат 99 отсто од луѓето“, што постојано го кажува кога го прашуваат за крајот на пандемијата, а сега ги разјасни своите зборови.

„Комбинацијата од вакцини, болести, инфекции, сето тоа се фактори кои треба да го сведат овој тип на пандемија на ендемичен, односно петти човечки корона вирус. Ние сме на добар пат и се чини дека оваа поголема преносливост и помала патогеност е насока дека можеби сè оди во вистинската насока, но забележувам дека ако сте ја примиле вакцината, сте го преболеле вирусот, вашето тело веќе има искуство во борбата против короната и веќе ништо не може да го изненади, нагласи д-р Миланко Шеклер.Можеби ќе ве интересира

СИПАНИЦИТЕ МОЖЕ ВЕШТАЧКИ ДА СЕ ШИРАТ: Епидемиологот Радовановиќ потсети-две лаборатории го чуваат вирусот на големи сипаници

СИПАНИЦИТЕ МОЖЕ ВЕШТАЧКИ ДА СЕ ШИРАТ: Епидемиологот Радовановиќ потсети-две лаборатории го чуваат вирусот на големи сипаници

(ВИДЕО) ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ФАБРИКА ВО БИХАЌ: Не се знае дали има повредени

(ВИДЕО) ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ФАБРИКА ВО БИХАЌ: Не се знае дали има повредени

ПРВ СЛУЧАЈ НА МАЈМУНСКА СИПАНИЦА ВО СЛОВЕНИЈА: Заразениот се вратил од Канарските острови во Љубљана

ПРВ СЛУЧАЈ НА МАЈМУНСКА СИПАНИЦА ВО СЛОВЕНИЈА: Заразениот се вратил од Канарските острови во Љубљана

Ердоган вели дека Мицотакис за него веќе не постои

Ердоган вели дека Мицотакис за него веќе не постои

Koлку Хрвати се борат во Азов?

Koлку Хрвати се борат во Азов?

Вучиќ-Хил: САД го подржуваат Отворен Балкан и ќе помогнат во негов развој

Вучиќ-Хил: САД го подржуваат Отворен Балкан и ќе помогнат во негов развој

(ФОТО) БПЦ направи поворка со моштите на Кирил и Методиј низ Софија

(ФОТО) БПЦ направи поворка со моштите на Кирил и Методиј низ Софија

Бугарија искористила само една третина од вакцините против Ковид-19

Бугарија искористила само една третина од вакцините против Ковид-19

Се подготвува големо опростување од Матеј Периш: „Никој од нас нема да го заборави...бродовите ќе трубат вечер за него...“

Се подготвува големо опростување од Матеј Периш: „Никој од нас нема да го заборави...бродовите ќе трубат вечер за него...“