30 Мај, 2020
0.0245

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Март, 2020


Шпанија повлекува 9000 брзи тестови за „ковид-19“ направени во Кина, откако тестовите откриле дека нивните резултати биле „неверодостојни“.

Тестовите, испорачани од кинеската компанија „Shenzhen Bioeasy Biotechnology“, биле набавени „пред неколку недели“ преку шпански снабдувач што ги увезувал од Кина, се вели во соопштението на владата испратено до Си-Ен-Ен. Кога шпанските власти ја тестирале опремата пред да ја стават во употреба, тие не го достигнале потребното ниво на квалитет.

„Очигледно, постои обврска да се вратат примероците и снабдувачот се обврзува да ги замени“, рече високиот функционер на шпанското Министерство за здравство, Фернандо Симон, на дневниот брифинг за коронавирусот на владата. „Покрај тоа, Министерството за здравство бара други даватели на услуги за да обезбеди брзи тестови“, рече тој.

Иако пробата откри дека тестовите не ги исполнуваат стандардите на Европската унија, опремата е заверена од ЕУ, соопшти владата. Европската комисија за Си-Ен-Ен изјави дека „ја испитува ситуацијата“.

Шпанската влада додаде дека погрешните тестови не се дел од набавката на медицинска опрема од кинеската влада.


Можеби ќе ве интересира

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус