12 Ноември, 2019
0.0250

ШПАНИЈА НА НОЗЕ - Протести за ниски пресуди за силувачи на 14 годишно девојче

Објавено во: Свет 05 Ноември, 2019


Илјадници луѓе ширум Шпанија излегоа на улиците во знак на протест откако пет мажи кои имаа секс со несвесно 14-годишно девојче, беа ослободени од силување.

Одлуката на судот во Барселона да ги осуди мажите за помал број сексуални напади, бидејќи како што наведе, што не користеле насилство или заплашување, предизвика бес, а кампањите бараат промена на законот.

Демонстрации се одржаа во неколку градови вчера вечерта, вклучувајќи го и главниот град Мадрид - каде стотици луѓе се собраа пред портите на Министерството за правда.

Банери кои читаат „Јас верувам во тебе!“ и „Не е злоупотреба, тоа е рап“ беа прикажани, а движењето се шири и на социјалните медиуми преку хаштагот #EnoughPatriarchalJustice.

Вицепремиерот Кармен Калво изјави дека е приоритет на шпанската влада да се измени законот за да се даде до знаење дека е неопходна согласност, за сексуалните односи да се третираат легално.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ДЕСЕТИЦИ РАКЕТИ ИСПУКАНИ КОН ИЗРАЕЛ: Една експлодираше на автопат

(ВИДЕО) ДЕСЕТИЦИ РАКЕТИ ИСПУКАНИ КОН ИЗРАЕЛ: Една експлодираше на автопат

СЕ ОДМАЗДУВААТ ЗА УБИСТВО: Палестински Исламски џихад влезе во војна со Израел

СЕ ОДМАЗДУВААТ ЗА УБИСТВО: Палестински Исламски џихад влезе во војна со Израел

Уапсено лице со потекло од Македонија, подготвувал терористички напад во Офенбах

Уапсено лице со потекло од Македонија, подготвувал терористички напад во Офенбах

Моралес „скромен“ азилант: Првата ноќ во Мексико ја мина во импровизиран шатор

Моралес „скромен“ азилант: Првата ноќ во Мексико ја мина во импровизиран шатор

(ВИДЕО) ГРЕТА ДОБИ ДВОЈНИЧКА: Девојчето живее во Русија и се бори за иста цел

(ВИДЕО) ГРЕТА ДОБИ ДВОЈНИЧКА: Девојчето живее во Русија и се бори за иста цел

(ВИДЕО) БОЛИВИЈА ОСТАНА БЕЗ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Тензиите не запираат, ЕУ нуди помош

(ВИДЕО) БОЛИВИЈА ОСТАНА БЕЗ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Тензиите не запираат, ЕУ нуди помош

ФРАНЦУСКИ СТУДЕНТ СЕ ЗАПАЛИ ПОРАДИ МАКРОН: Не можел да живее со 450 евра

ФРАНЦУСКИ СТУДЕНТ СЕ ЗАПАЛИ ПОРАДИ МАКРОН: Не можел да живее со 450 евра

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Земјотрес стресе неколку француски градови

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Земјотрес стресе неколку француски градови

Американската полиција убила илјада луѓе

Американската полиција убила илјада луѓе