31 Јануари, 2023
0.0255

Шефовите на германската и француската централна банка: Ќе ја вратиме инфлацијата на два отсто

Објавено во: Економија 05 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Европските централни банки на двете најголеми европски економии соопштија дека ќе ја вратат рекордната инфлација на главната цел од два отсто. Говорејќи во заедничко телевизиско интервју за германскиот канал Феникс, шефот на Бундесбанк, Јоаким Нагел и гувернерот на Банке де Франс, Франсоа Вилерој де Галхау, изјавија дека затегнувањето на Европската централна банка на крајот ќе го скроти растот на цените кој во моментов е пет пати поголем од целта. 

„Ќе ја вратиме инфлацијата на 2% до крајот на 2024 или 2025 година“, рече Вилерој. „Ова не е само прогноза, проекција, тоа е обврска.“

ЕЦБ ги зголеми трошоците за задолжување на 200 базични поени од јули, а следниот состанок за ова прашање е помалку од две недели. Се очекува ЕЦБ повторно да ги зголеми каматните стапки. Неколку официјални лица рекоа дека сè уште се неодлучни меѓу третото по ред поместување од 75 базични поени и потегот за половина поен. Нагел рече дека одлуката ќе се води според најновите податоци.

„Каматните стапки ќе растат се додека е потребно“

„Ќе имаме нови проекции за 2023, 2024 година и првпат за 2025 година. Тоа ќе биде основа за нашата одлука“, рече Нагел. „Јасно е дека зголемувањето на стапките мора да продолжи“, рече тој, според Блумберг. Запрашан колку долго ќе се зголемуваат каматните стапки, Вилерој рече: „Колку што е потребно“.

Во меѓувреме, владите искористија стотици милијарди евра за да ги заштитат бизнисите и домаќинствата од високите трошоци за енергија, за кои шефовите на централните банки рекоа дека би можеле да ги поткопаат нивните напори за ограничување на инфлацијата. Нагел и Вилерој повикаа на итно враќање на побалансирани буџети.

„Вонреден случај е вонреден случај, но во одреден момент е готово“, рече Нагел. „Сигналот на фискалната политика мора јасно да биде враќање на должничката сопирачка“ и почитување на европските фискални правила, рече тој.


ФОТО: Илустрација Freepik 

Можеби ќе ве интересира

Лани државата за 17 отсто ги зголемила приходите од даноци

Лани државата за 17 отсто ги зголемила приходите од даноци

НОВ БРАН ПРОТЕСТИ ЈА ПАРАЛИЗИРАА ФРАНЦИЈА: Училиштата затворени, сообраќајот во застој

НОВ БРАН ПРОТЕСТИ ЈА ПАРАЛИЗИРАА ФРАНЦИЈА: Училиштата затворени, сообраќајот во застој

Анѓушев: Од мај продажба на електрична енергија за извоз

Анѓушев: Од мај продажба на електрична енергија за извоз

ПЕНЗИСКИОТ ФОНД НА НОРВЕШКА ДОЖИВЕА НАЈГОЛЕМА ЗАГУБА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 25 ГОДИНИ: Помалку има дури 152 милијарди евра

ПЕНЗИСКИОТ ФОНД НА НОРВЕШКА ДОЖИВЕА НАЈГОЛЕМА ЗАГУБА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 25 ГОДИНИ: Помалку има дури 152 милијарди евра

Бектеши открива: Гасот доаѓа од Турција и Грција

Бектеши открива: Гасот доаѓа од Турција и Грција

Официјално: Над 10.000 Македонци лани работеле како странци во Хрватска

Официјално: Над 10.000 Македонци лани работеле како странци во Хрватска

За колку се намали вредност на рубљата во однос на доларот?

За колку се намали вредност на рубљата во однос на доларот?

ПОТРЕБНИ СЕ И ВО ЈАВЕН И ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР: Оваа професија станува популарна

ПОТРЕБНИ СЕ И ВО ЈАВЕН И ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР: Оваа професија станува популарна

Прогнозите на ММФ контрадикторни: „Очекувајте го неочекуваното“, а оваа земја дефинитивно оди во рецесија

Прогнозите на ММФ контрадикторни: „Очекувајте го неочекуваното“, а оваа земја дефинитивно оди во рецесија