22 Февруари, 2020
0.0210

Сергеј Трифуновиќ му пиша на Мекалистер: ЕУ да биде посредник за ФЕР избори

Објавено во: Балкан 25 Август, 2019

Сергеј Трифуновиќ, претседател на движењето „Слободни граѓани“, упати отворено писмо до Дејвид Мекалистер, претседател на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, во кое го покани да организира дијалог под покровителство на Европската унија во ќе учествуваат владини и опозициски претставници од Србија, како и граѓанското општество и Здруженијата на новинари за постигнување договор за реална рамка за одржување на изборите во 2020 година.

Трифуновиќ во писмото напиша:

„Редовните избори треба да се одржат во 2020 година, но во последните недели повеќето опозициски партии сериозно размислуват да ги бојкотираат овие избори, бидејќи нема услови тие да бидат фер. ПСГ разбира дека учеството на избори и подоцна во Парламентот, е камен-темелник на демократското општество и ние ќе се бориме за изборни услови до самиот крај. Учествувавме на тркалезни маси за кои разговараа владата и опозицијата, но овие разговори не доведоа до никаков напредок и сомнително е дали се поорганизирани.

„Верувам дека организирањето дијалог под покровителство на Европската унија би бил значаен чекор за надминување на сегашната криза, како и во случајот со Северна Македонија, институциите на ЕУ мора да бидат подготвени да работат со страните за да обезбедат целосна имплементација на сите договори што би се постигнале, потребата за извештај што јавно и директно би укажувал на систематски проблеми во владеењето на правото“, пишува Трифуновиќ

Можеби ќе ве интересира

ОВДЕ МОЖЕТЕ ДА КУПИТЕ КУЌА ЗА БАДИЈЛА - еве што треба да исполните

ОВДЕ МОЖЕТЕ ДА КУПИТЕ КУЌА ЗА БАДИЈЛА - еве што треба да исполните

(ФОТО) Сакала преку врзани чаршафи да се симне од трети кат - еве што ја снашло

(ФОТО) Сакала преку врзани чаршафи да се симне од трети кат - еве што ја снашло

СЕ ОГЛАСИ ВЕДРАНА РУДАН ЗА СКАНДАЛОТ - конечно сите знаат која е Јосипа Лисац

СЕ ОГЛАСИ ВЕДРАНА РУДАН ЗА СКАНДАЛОТ - конечно сите знаат која е Јосипа Лисац

СЕ СПОМЕНА ЛУКСУЗНА ВИЛА: Борисов тврди дека нема имот во Барселона

СЕ СПОМЕНА ЛУКСУЗНА ВИЛА: Борисов тврди дека нема имот во Барселона

КРАЈ ЗА БОНДСТИЛ: Американските трупи ќе се повлечат од Косово?

КРАЈ ЗА БОНДСТИЛ: Американските трупи ќе се повлечат од Косово?

Борисов осомничен за наводно перење пари во Шпанија?!

Борисов осомничен за наводно перење пари во Шпанија?!

ИНИЦИЈАТИВА ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Ова би значело излез на Бугарија од ЕУ?

ИНИЦИЈАТИВА ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Ова би значело излез на Бугарија од ЕУ?

ВЛАДАТА ВО СОФИЈА ОДВОИ ПАРИ: Ќе има и за граѓански организации со бугарска самосвест во Македонија

ВЛАДАТА ВО СОФИЈА ОДВОИ ПАРИ: Ќе има и за граѓански организации со бугарска самосвест во Македонија

По платите, пораснаа и пензиите во Словенија

По платите, пораснаа и пензиите во Словенија