12 Април, 2021
0.0259

Секој десетти заразен и по три месеци се бори со симптомите на коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 25 Февруари, 2021

Луѓето кои биле инфицирани со опасниот коронавирус не се ослободуваат лесно од симптомите. 

Секој десетти заболен од корoнавирусот има симптоми и по три месеци од заразувањето, тврдат од Светската здравствена организација. 

Канцеларијата на Светската здравствена организација за Европа објави денес дека секој десетти пациент заразен со коронавирусот има симптоми на болеста и три месеци по инфекцијата.  Директорот на Канцеларијата на СЗО за Европа Ханс Клуге изјави дека таканаречениот „продолжен ковид“ останува непознаница, но дека тој проблем е реален и значаен. СЗО ги повика политичарите да направат повеќе за долготрајниот ковид да се лекува, кој меѓу останатото се манифестира и со тежок замор, болки во градите, срцеви проблеми, главоболка, заборавеност, депресија, со губиток на чувството на мирис, дијареа, кивавица, пренесува АП. Во светот веќе има повеќе од 113 милиони потврдени случаи на коронавирус. Во дел од европските земји повторно има рестрикции. Премиерката на Финска, Сана Марин, најави построги тринеделни епидемиолошки мерки поради зголемувањето на бројот на новоинфицирани со коронавирусот. Шведската влада соопшти дека ќе го скрати работното време на рестораните, баровите и кафичите, како и дека ќе го ограничи бројот на луѓе во продажните објекти за да се успори пандемијата. Германија планираше отворање, но сега е присутен стравот од нов бран. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

СВЕТОТ ПРЕД НОВА ЗАКАНА: Бразилскиот сој најбрзо се шири и е најотпорен на вакцини

СВЕТОТ ПРЕД НОВА ЗАКАНА: Бразилскиот сој најбрзо се шири и е најотпорен на вакцини

БЕГАЈЌИ И НА ПОЛИЦИЈАТА КОЈА ИМ ЈА ОТКРИЛА ЗАБАВАТА - младо момче од Белгија паднало од прозор и починало

БЕГАЈЌИ И НА ПОЛИЦИЈАТА КОЈА ИМ ЈА ОТКРИЛА ЗАБАВАТА - младо момче од Белгија паднало од прозор и починало

РАЗБИЕНА СРПСКА КРИМИ БАНДА ВО ШПАНИЈА - уапсени четворица со марихуана од 600 илјади евра

РАЗБИЕНА СРПСКА КРИМИ БАНДА ВО ШПАНИЈА - уапсени четворица со марихуана од 600 илјади евра

ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРААТ СИТЕ НАД 30 ГОДИНИ - Јужна Кореја „пресече“ за АстраЗенека

ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРААТ СИТЕ НАД 30 ГОДИНИ - Јужна Кореја „пресече“ за АстраЗенека

ЗА ДА СЕ ПОДОБРИ ЕФИКАСНОСТА - Кина размислува да меша различни видови на вакцини

ЗА ДА СЕ ПОДОБРИ ЕФИКАСНОСТА - Кина размислува да меша различни видови на вакцини

ПОДМЕТНУВАЊЕ ИЛИ ПРОБЛЕМ: Свиркачи до ЕМА доставиле документи за четири смртни случаи по Спутник В, од Гамалеа тврдат дека кај ниту еден не е пронајдена никаква врска со вакцината

ПОДМЕТНУВАЊЕ ИЛИ ПРОБЛЕМ: Свиркачи до ЕМА доставиле документи за четири смртни случаи по Спутник В, од Гамалеа тврдат дека кај ниту еден не е пронајдена никаква врска со вакцината

ВАКЦИНИ ИМААТ ДОВОЛНО: Франција и Германија го забрзуваат вакцинирањето

ВАКЦИНИ ИМААТ ДОВОЛНО: Франција и Германија го забрзуваат вакцинирањето

ПРИЧИНАТА БИЛА БИЗАРНА: Еве зошто Ким Џонг Ун погубил еден од своите министри

ПРИЧИНАТА БИЛА БИЗАРНА: Еве зошто Ким Џонг Ун погубил еден од своите министри

БЕЗ ЗАТВОРАЊА И МАСКИ - дали се исплатеше различниот пристап на Шведска во борбата против коронавирусот

БЕЗ ЗАТВОРАЊА И МАСКИ - дали се исплатеше различниот пристап на Шведска во борбата против коронавирусот