28 Септември, 2020
0.0303

Секогаш ќе го изберам здравјето отколку потребата да свртиме едно оро: Лукреција Маљковиќ-Атанасовска, експерт за протокол

Објавено во: Македонија, Стил 28 Јули, 2020

Сите познати протоколи на однесување, дипломатско и граѓанско, пријателско и професионално, љубовничко и џентлменско, последниве шест месеци по прогласувањето на пандемијата целосно се променија. Луѓето се несигурни за многу нешта. Како треба да се однесувам, како се очекува да работам, што треба да сторам? Протоколот, кој досега беше прилично јасен за многу ситуации, сега наеднаш се менува, и тоа секојдневно и во од. Штотуку завршениот самит на ЕУ во Брисел, прв одржан лице в лице по месеци на исклучиво виртуелна комуникација, покажа дека и дипломатите се исто толку несигурни околу новите правила на однесување.

Со Лукреција Маљковиќ-Атанасовска, основач и директор на Академијата за протокол на Македонија и меѓународен консултант по деловна етикеција и дипломатски протокол, со повеќе сертификати стекнати и усовршени во Вашингтон, Брисел и Лондон, се обидуваме да навигираме низ новите правила – во дипломатијата и во секојдневниот живот. 

Повеќе на Женски Магазин

Можеби ќе ве интересира

ПОСВЕТЕНО РАБОТИ НА ВИДЕО ЛЕКЦИИ: Наставничка од Тетово е убедена дека со ентузијазам и труд ќе имаме успешно онлајн учење

ПОСВЕТЕНО РАБОТИ НА ВИДЕО ЛЕКЦИИ: Наставничка од Тетово е убедена дека со ентузијазам и труд ќе имаме успешно онлајн учење

Пред самиот старт на учебната година наставниците порачуваат: Нема да биде се идеално, но ќе дадеме максимум за да ја реализираме наставата

Пред самиот старт на учебната година наставниците порачуваат: Нема да биде се идеално, но ќе дадеме максимум за да ја реализираме наставата

Единствен во Македонија: Во овој град нема активни случаи на заболени од Ковид-19

Единствен во Македонија: Во овој град нема активни случаи на заболени од Ковид-19

Трагедија: Шестгодишно дете од Крушопек починало од струен удар

Трагедија: Шестгодишно дете од Крушопек починало од струен удар

Заев и Борисов разговарале телефонски: Историските комисии да најдат решенија прифатливи за сите

Заев и Борисов разговарале телефонски: Историските комисии да најдат решенија прифатливи за сите

МВР потврди: Лекар нападнал лекар во кумановската болница

МВР потврди: Лекар нападнал лекар во кумановската болница

Последен биланс: Тројца починале, повеќе од 10 отсто од тестираните се позитивни

Последен биланс: Тројца починале, повеќе од 10 отсто од тестираните се позитивни

Грантови за туристички агенции, игротеките и рестораните за свадби

Грантови за туристички агенции, игротеките и рестораните за свадби

(ФОТО) Невремето оштети плажа во Охрид

(ФОТО) Невремето оштети плажа во Охрид