22 Септември, 2019
0.0172

Седум часа не беа доволни власта и опозицијата да се нагодат околу законот за ЈО

Објавено во: Македонија 11 Септември, 2019

Заев и Мицкоски заедно со преговарачките тимови не успеале да најдат компромис околу Законот за ЈО. Ова е епилогот од средбата која траела речиси седум часа а од која немаше ниту една изјава за медиумите.

Лидерската средба која беше јасен контекст дека низ политички дијалог може да се дојде до решение за некои работи вклучувајќи го и Законот за ЈО и другите прашања е без напредок.

Владеачката партија понудила да се формира ново обвинителство кое ќе ги гони двете страни а од друга страна пак опозицијата барала да се укинат предметите кои ги отвори СЈО по 30 јуни 2017 година.

ВМРО ДПМНЕ не го прифатиле предлогот на Заев тие да бидат предлагачите на ново обвинителство.

Нова лидерска средба засега не е извесно кога би можела да се случи.Фото: ТВ24

Можеби ќе ве интересира

Ѓорге Иванов ја доби тужбата против Антикорупциска

Ѓорге Иванов ја доби тужбата против Антикорупциска

Тешка сообраќајка: Загина жена од Богданци

Тешка сообраќајка: Загина жена од Богданци

Утре нова средба меѓу работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО

Утре нова средба меѓу работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО

57 американци како волонтери во Мировен корпус во Македонија

57 американци како волонтери во Мировен корпус во Македонија

ПРОГНОЗА: Денес сонце од утре дожд

ПРОГНОЗА: Денес сонце од утре дожд

Претседателот Пендаровски се откажува од државните привилегии кои му следуваат по истекот на мандатот

Претседателот Пендаровски се откажува од државните привилегии кои му следуваат по истекот на мандатот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Три земјотреси ја погодија Албанија - Боки 13 и Катица на распит кај Русковска

ФОКУС НА ДЕНОТ: Три земјотреси ја погодија Албанија - Боки 13 и Катица на распит кај Русковска

КАКО ВАШИОТ НЕДВИЖЕН ИМОТ МОЖЕ ДА СТАНЕ ПРОФИТАБИЛЕН?

КАКО ВАШИОТ НЕДВИЖЕН ИМОТ МОЖЕ ДА СТАНЕ ПРОФИТАБИЛЕН?

Силен земјотрес во Албанија: Се затресе и Македонија

Силен земјотрес во Албанија: Се затресе и Македонија