18 Јануари, 2021
0.0189

СЕ ЗАТВОРААТ ГРАНИЦИ, КАФУЛИЊА, РЕСТОРАНИ: Албанија прогласи вонредна состојба

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 25 Март, 2020

Албанија прогласи вонредна состојба. 

Се забрануваат сите јавни собири, поголеми овластувања им се даваат на државните органи, вклучувајќи и влегување во приватен имот за тестирање на коронавирусот, а граѓаните мора да пријават симптоми на заболувањето.

Училиштата, кафулињата, рестораните, салите за вежбање и продавнците се затворени, освен тие со неопходните производи. 

На граѓаните им е дозволено да излезат само за купување храна и лекови. 

Мал број работници смеат да работат по 8 часа дневно. 

Сите гранични премини се затворени, освен летот за Турција, кој сѐ уште функционира.

Во Албанија досега има 146 случаи на заразени со Ковид-19 и пет смртни случаи.

Премиерот Еди Рама попладнево прошета низ улиците на Тирана и виде дека пензионерите не ги почитуваат мерките, туку се шетаат. 

Во регионот, претходно Србија, Косово, Бугарија, БиХ, Македонија прогласија вонредна состојба. 

Можеби ќе ве интересира

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

Харадинај најави референдум за спојување со Албанија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Албанија работник со лопата удри свештеник по главата

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ХАОС: Грција е оковaна во снежно невреме

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНАА НОВИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР: Досега се пријавени 19 реакции од вакцината на Модерна

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНАА НОВИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР: Досега се пријавени 19 реакции од вакцината на Модерна

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ШЕФ НА ПОДРАВКА - Пленковиќ веќе разговарал со четворица кандидати

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ШЕФ НА ПОДРАВКА - Пленковиќ веќе разговарал со четворица кандидати

(ФОТО) Се појави првата фотографија на Чеда Јовановиќ од болничкиот кревет, еве како изгледа откако најтешкото помина

(ФОТО) Се појави првата фотографија на Чеда Јовановиќ од болничкиот кревет, еве како изгледа откако најтешкото помина

ПО ДВА И ПОЛ МЕСЕЦИ ПОСЕБНИ МЕРКИ - продавниците во Грција се отвораат, ќе работат и козметичките салони

ПО ДВА И ПОЛ МЕСЕЦИ ПОСЕБНИ МЕРКИ - продавниците во Грција се отвораат, ќе работат и козметичките салони

Тамара Вучиќ ќе разговара во Софија за Македонија

Тамара Вучиќ ќе разговара во Софија за Македонија

(ВИДЕО) Далмација побеле од снегот

(ВИДЕО) Далмација побеле од снегот