22 Февруари, 2020
0.0183

СЕ СОМНИЧИ ЗА ИЗМАМА И ПЕРЕЊЕ ПАРИ: Мандиќ доби домашен притвор

Објавено во: Македонија 10 Октомври, 2019

Нови осомничени во случајот „Рекет“ . Меѓу нив и пратеничка од владеачката гарнитура а ОЈО го додели и вториот домашен притвор.

Јасна Мандиќ наместо ефективна мерка притвор ќе биде во куќен притвор откако е осомничена за перење пари и измама.

Мандиќ е потпретседателка на Меѓународниот сојуз а за одбраната, мерката која ја определи судијата на претходна постапка, е прифатливо решение во вакви случаи.

Доцна синоќа, по исказот на Мандиќ, обвинителството кажа дека кај тројца од осомничените во проширената истрага е определен налог за претрес додека пак осомничената пратеничка засега доби само мерки на претпазивост. Фросина Ременски остана без патната исправа и ќе мора барем еднаш во неделата да се јавува во судот.

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Партиите кројат листи, платата расте, страстите за кокаинот не се смирија

ФОКУС НА ДЕНОТ: Партиите кројат листи, платата расте, страстите за кокаинот не се смирија

Министерот за дијаспора тврди дека таа не е повеќе блиска со ВМРО-ДПМНЕ

Министерот за дијаспора тврди дека таа не е повеќе блиска со ВМРО-ДПМНЕ

ПРИЛЕПЧАНИ АВАНТУРИСТИ - уживаа во Инфо Спелео Ден

ПРИЛЕПЧАНИ АВАНТУРИСТИ - уживаа во Инфо Спелео Ден

ЧУЛЕВ КОНТРА ПЕТРОВСКА - 1.129 килограми кокаин од Колумбија навистина требаше да заврши кај нас

ЧУЛЕВ КОНТРА ПЕТРОВСКА - 1.129 килограми кокаин од Колумбија навистина требаше да заврши кај нас

Заев, Николовски, Царовска ќе „трчаат“ против Сиљановска, Мизрахи, Јанушев...

Заев, Николовски, Царовска ќе „трчаат“ против Сиљановска, Мизрахи, Јанушев...

СИЛНО ВЕТУВАЊЕ - Мицковски се обврза дека ќе донесе бесплатен гас до секое семејство

СИЛНО ВЕТУВАЊЕ - Мицковски се обврза дека ќе донесе бесплатен гас до секое семејство

НЕМА ТРАГИ НА НАСИЛНА СМРТ - од што починал 45-годишниот скопјанец во хотел во Охрид

НЕМА ТРАГИ НА НАСИЛНА СМРТ - од што починал 45-годишниот скопјанец во хотел во Охрид

БИЛЕ ЛИ ОПАСНИ - Во Битола најдени гранати од Прва Светска Војна

БИЛЕ ЛИ ОПАСНИ - Во Битола најдени гранати од Прва Светска Војна

МАЛКУ Е ГРИПОТ - па вчера избил и пожар на Инфективна

МАЛКУ Е ГРИПОТ - па вчера избил и пожар на Инфективна