02 Јули, 2022
0.0245

Се подготвува големо опростување од Матеј Периш: „Никој од нас нема да го заборави...бродовите ќе трубат вечер за него...“

Објавено во: Балкан 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Пријателите на Матеј Периш подготвуваат збогување на сплитска Рива од несреќниот млад човек кој се удави на новогодишната ноќ во Белград. Матеј ќе биде погребан тивко, во кругот на семејството на гробиштата Ловринац.

Неговиот татко Ненад ги замоли сите да се воздржат од секакво медиумско внимание на погребот поради исклучително тешките моменти за семејството.

„Знам дека ќе го разберете моето барање и за тоа ви благодарам од мое лично име и во име на моето семејство“, изјави Ненад Периш.

Пријателите и колегите на Матеј решија утре вечер да се простат од него на сплитска Рива.

Сакаат достоинствено да го испратат

„Почувствувавме дека треба да го направиме тоа и сигурни сме дека ќе му се допадне по илјадници и илјадници пораки и убави зборови што му ги оставија на социјалните мрежи неговите граѓани на Сплит, како и граѓани ширум регионот. Секој што сака да дојде утре вечер во град.

Сакаме достоинствено да го испратиме, со надеж дека засекогаш ќе биде меѓу нас и ќе не гледа од некое подобро и поубаво место. Му благодариме што беше пријател што само можевме да го посакаме. Никој од нас нема да го заборави“, вели еден од пријателите на Матеј во интервју за Слободна Далмација.

Во чест на Матеј, тој ќе направи редица чамци во близина на пристаништето на траектот, а бродовите ќе трубат.


Извор: индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Предупредување на македонски јазик во Пефкохори да не се чува место на плажа со пешкири

Предупредување на македонски јазик во Пефкохори да не се чува место на плажа со пешкири

Рама вели дека ќор - сокакот е надминат, овој предлог е последен и Македонија треба да го прифати

Рама вели дека ќор - сокакот е надминат, овој предлог е последен и Македонија треба да го прифати

Бугарите организираат тура во Србија, а српските историчари велат дека тоа е провокација и величење на злосторства

Бугарите организираат тура во Србија, а српските историчари велат дека тоа е провокација и величење на злосторства

ЗА БУГАРСКАТА „КРИПТО КРАЛИЦА“, НАГРАДА ОД 100.000 ДОЛАРИ: ФБИ ја стави Ружа Игнатова на листата на најбарани

ЗА БУГАРСКАТА „КРИПТО КРАЛИЦА“, НАГРАДА ОД 100.000 ДОЛАРИ: ФБИ ја стави Ружа Игнатова на листата на најбарани

Потврдено: Асен Василев е кандидатот за премиер на Бугарија

Потврдено: Асен Василев е кандидатот за премиер на Бугарија

Летово половина од Грците нема да одат на одмор, ги загрижуваат поскапувањата и односите со Турција

Летово половина од Грците нема да одат на одмор, ги загрижуваат поскапувањата и односите со Турција

Земјотрес со јачина од 4.8 степени ја стресе БиХ, но и делови од Хрватска

Земјотрес со јачина од 4.8 степени ја стресе БиХ, но и делови од Хрватска

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот

Румен Радев утре ќе му го додели мандатот на Кирил Петков

Румен Радев утре ќе му го додели мандатот на Кирил Петков