04 Јули, 2020
0.0261

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

Објавено во: Свет, Корона Вирус 27 Мај, 2020

Исплашени од коронавирусот, богатите Руси патуваат со приватни авиони. 

Во март се евидентирани 250 приватни летови на релацијата Москва – Европа.

Приватните летови чинат од 16.000 до  25.000 евра, а Русите патуваат на Кипар или во Велика Британија каде имаат имоти. 

Но, на Русите не се единствените кои се решиле на ваков чекор. 

И Кинезите летаат со приватни авиони од Соединетите Американски Држави, а Американците  патуваат на ист начин во елитните домашни одморалишта.

Во Русија 101 лекар починал од коронавирус, но се верува дека оваа бројка е многу поголема. 

Русија се наоѓа на третото место во светот, по бројот на заразени, односно таа е позиционирана зад САД и Бразил, со повеќе од 360.000 случаи. Досега во земјата има 3.807 смртни случаи.

Можеби ќе ве интересира

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

СЗО: Државите кои се најпогодени сега, итно да се борат

СЗО: Државите кои се најпогодени сега, итно да се борат

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“