29 Март, 2020
0.0276

СЕ ОДМАЗДУВААТ ЗА УБИСТВО: Палестински Исламски џихад влезе во војна со Израел

Објавено во: Свет 12 Ноември, 2019

Исламски џихад влегува во војна со Израел, по убиството на воениот командант Абу ел-Ата. 

Аби ел-Ата(49) беше еден од најистакнатите членови на воениот совет и командант на северниот дел од Појасот Газа.

Палестински Исламски џихад денеска објави дека се подготвува за војна со Израел, откако во израелски воздушен напад, утрово е убиен нејзиниот командант за северот од Појасот Газа.

„Нетанјаху ги мина сите црвени линии со убиството на командантот на Бригадата Ал-Кудс, Наха Абу ел-Ата. Ќе одговориме силно“, изјави генералниот секретар на Исламски џихад, Зијад ал-Накхала, за арапските медиуми.

Во соопштението на Исламски џихад, се наведува дека „овие терористички злосторства се агресија и објава на војна на палестинскиот народ и непријателот ќе ја сноси одговорноста за нив“.

Военото крило на организацијата Бригадите ал-Кудс најавува „мобилизација на сите свои борци и дека почна да возвраќа на агресијата и тероризмот и силовито и храбро ќе продолжи да го брани достоинството на палестиснкиот народ“.

Движењето Хамас претходно соопшти дека убиството на Аби-ел-Ата нема да мине неказнето, а на неговиот погреб е кажано „твојата крв, е и наша крв“. Преговарачот од палестинската управа Саеб Еерекат кажа дека израелската Влада ја „сноси целосната одговорност за последиците од ова злосторство.

Таткото на командантот на екстремистичката група Исламик Џихад, Салим Абу ел Ата, изјави дека неговиот син Баха, кој е убиен во израелскиот напад врз Појасот Газа, последните денови бил многу повнимателен.

Тој изјави дека неговиот син исчезнал една седмица пред нападот и се вратил синоќа да преспие во својот дом.

„Злосторство е да се бомбардира додека спие дома“, вели таткото на командантот.

Салим Абу ел Ата потврди дека во нападот е убиена и сопругата на неговиот син. Тој имал пет деца, а се придружил на групата Исламик Џихад кога имал 16 години.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека борбите со палестинските екстремисти од Исламски џихад, кои избија откако Израел го уби нивниот командант за северниот дел од Појасот Газа, можат да бидат долготрајни. Рече дека ќе се заштитат од нападите. 

„Ова може да потрае. Потребна е издржливост и ладнокрвност“, рече Нетанјаху пред новинарите во воениот штаб, пренесоа британските медиуми.

Екстремистите одговорија со ракетирање на израелските градови, вклучувајќи го и Тел Авив, пренесоа американските медиуми.

Можеби ќе ве интересира

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус

Попушта ли Германија пред налетот на пандемијата?

Попушта ли Германија пред налетот на пандемијата?