26 Јануари, 2020
0.0177

Се нуди награда за пронаоѓање на човекот кој го ограби музејот во Дрезден

Објавено во: Свет 29 Ноември, 2019

Германија дава награда од половина милион евра за информација за грабежот во градот Дрезден. 

Потрагата по колекцијата вредна околу една милијарда евра што во понеделникот рано наутро беше украдена од Музејот во Дрезден ги мобилизира сите надлежни органи во Германија. 

Полицијата и обвинителите информираа дека ќе пребараат „под секое дрво и камен“ за да го решат грабежот, а на случајот работат и 40 истражители.

„Зелениот трезор“ е основан во почетокот на 18 век и во својата ризница содржел околу 4.000 предмети од злато и драги камења.

Ова е грабеж на векот. 

Крадците успеале да украдат повеќе парчиња накит кои вкупно содржеле повеќе стотина дијаманти. Меѓу нив имало и меч чија што дршка имала 9 големи и 770 мали дијаманти, соопштија од музејот.

Вкупно се украдени 11 парчиња накит, а  недостасуваат и поединечни делови од останатите изложени скапоцености.

Можеби ќе ве интересира

Ископале тунел и успеале да го извлечат 2,5 годишното девојче од урнатините

Ископале тунел и успеале да го извлечат 2,5 годишното девојче од урнатините

Доживеал ли принцот Хари нервен слом па завршил кај психијатар - Меган е причинта

Доживеал ли принцот Хари нервен слом па завршил кај психијатар - Меган е причинта

Кога моќниот Путин ќе се наведне и ќе му ја намести капата на војникот

Кога моќниот Путин ќе се наведне и ќе му ја намести капата на војникот

ЗАРОБЕНИ СЕ ВО УРНАТИНИТЕ - спасувачите трагаат по 30 лица

ЗАРОБЕНИ СЕ ВО УРНАТИНИТЕ - спасувачите трагаат по 30 лица

Научник уште пред три месеци предвиде дека ќе се појави нов вирис - неговото сценарио е опасно

Научник уште пред три месеци предвиде дека ќе се појави нов вирис - неговото сценарио е опасно

ЕВЕ ШТО ЈА СНАЈДЕ ТУРЦИЈА: Стравични видеа и фотографии од земјотресот

ЕВЕ ШТО ЈА СНАЈДЕ ТУРЦИЈА: Стравични видеа и фотографии од земјотресот

ШОКИРАЧКО ВИДЕО - жена во Сибир паѓа од 9 кат, си станува и си оди

ШОКИРАЧКО ВИДЕО - жена во Сибир паѓа од 9 кат, си станува и си оди

(ВИДЕО+ФОТО) ДРАМА И ОЧАЈ ВО ТУРЦИЈА - најмалку 18 луѓе загинаа во разорниот земјотрес

(ВИДЕО+ФОТО) ДРАМА И ОЧАЈ ВО ТУРЦИЈА - најмалку 18 луѓе загинаа во разорниот земјотрес

Напаѓачот од Германија го убил своето семејство

Напаѓачот од Германија го убил своето семејство