06 Октомври, 2022
0.0258

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

Објавено во: Свет 08 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Во ракетен напад на Донбас загина Олга „Корса“ Качура (52), командант на една од руските бригади во Украина, а позната е по тоа што често се „фали“ дека ужива да убива Украинци.

За многумина позната како „волчицата“ на рускиот претседател Владимир Путин, Качура (52) беше постхумно наградена во Русија каде ја нарекуваат „храбра и мудра жена“, пишува Newsweek.

Качура имала чин потполковник, а била убиена веднаш откако украински проектил го погодил нејзиниот автомобил додека возела во градот Хорливка, во областа Доњецк во Украина.

Таа во редовите на заштитниците на Донбас се приклучи во 2014 година, објави Приходко.

Оттогаш таа командуваше со дивизијата на повеќецевниот ракетен фрлач „Град“ во Горловка.

– Трагично загина храбра и мудра жена, еден од основачите на Народната милиција ДНР – напиша градоначалникот Приходко на Телеграм.

Како што е соопштено, Качура била убиена за време на гранатирањето на Горловка, додека се враќала од својата позиција.

Нејзината единица пукаше врз цивили во регионот на Донбас, а Качура подоцна се пофали дека ужива да убива Украинци во интервјуата на пропагандните канали на Кремљ.

Качура, за кој се вели дека е родена во Украина и работела во полицискиот оддел во Хорливка, наводно пребегнала на проруската страна во 2014 година, откако Путин поттикнал бунтовнички бунт во Донбас.

Таа често се маскирала во припадници на редовните украински сили за да изврши воени злосторства за да ги дискредитира, наведуваат украинските вооружени сили, пишува „Дејли мејл“.

- Качура беше виновна за гранатирањето на градовите во Донбас и смртта на цивилите - изјави украинскиот новинар Денис Казански. Во Украина таа беше осудена на 12 години затвор во отсуство.

Таа стана една од најновите високи руски офицери што беа убиени во Украина. Качура е 97-от познат офицер убиен во војната на Путин во Украина.

Путин на Качура ѝ ја додели постхумната награда Херој на Русија - највисоката награда на Кремљ - „за храброста и херојството што го покажа во извршувањето на воената должност“. Мајката на две деца беше ранета неколку пати во претходните напади. Таа го држеше чинот полковник во силите на ДНР од 2015 година.

Веста за смртта на Качура уследи по смртта на Анастасија Савицкаја (35), која го држеше чинот каплар, на фронтот минатиот месец. Таа беше мајка на две деца, а по нејзината смрт руските медиуми зборуваа за неа како „вистинска хероина“. Таа беше погребана на 13 јули во родниот Волгоград, град во југозападна Русија. Савицкаја била дел од руската војска од осумнаесетгодишна возраст, а самоиницијативно заминала во Украина.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата