13 Август, 2020
0.0410

Се бориме сега, а се плашиме за есента: Ќе издржи ли здравствениот систем

Објавено во: Македонија 04 Јули, 2020

Здравствениот систем е во грч во борбата со пандемијата на Ковид-19. Деноноќно медицисниот персонал се бори со болеста, за секој пациент, за секој човечки живот. Најстрашно е во Скопје, каде има неколку ковид болници. Во дел од нив ротираат здравствени работници од другите градови, а министерот Венко Филипче вели дека засега системот на ротација добро оди. Сепак најголем предизвик е есента. Се стравува како во наплив на болни и од сезонски грип, ќе се лекуваат и заболените од коронавирусот.

„Ние во исто време правиме планови и за наесен. Тогаш очекуваме дека притисокот кон здравствениот систем ќе биде уште поголем. Тогаш ќе се соочиме со еден нов бран и на сезонски грип и на пациенти заболени од ковид-19. Вирусот нема да замине. Навреме почнавме активности за поддршка на медицинскиот кадар. Огромен број здравствени работници беа примени и во болниците и јавните здравствени установи ширум земјава. Има градови каде што веќе нема невработени лекари, изјави вчера Филипче.

Од вчера требаше повторно да биде ставена во функција модуларната болница во која изминатите денови се поставуваше инсталација за довод на централен кислород. Моментално најголемо е оптоварувањето во ГОБ „8 Септември“.

Можеби ќе ве интересира

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево

Има основи за напредок, тврдат од СДСМ и ДУИ по средбата на Заев и Ахмети

Има основи за напредок, тврдат од СДСМ и ДУИ по средбата на Заев и Ахмети

Пендаровски не бараше гаранции, и нема да бара доколку Заев го врати мандатот

Пендаровски не бараше гаранции, и нема да бара доколку Заев го врати мандатот

ВМРО - ДПМНЕ ќе ги замрзне односите со Пендаровски

ВМРО - ДПМНЕ ќе ги замрзне односите со Пендаровски

МИЦКОСКИ: Ситуацијата во државата оди во погрешен правец

МИЦКОСКИ: Ситуацијата во државата оди во погрешен правец

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ