24 Октомври, 2020
0.0252

СЕ БОРЕЛ ДА НЕ УДРИ ВО КУЌИТЕ - локални жители сведочат за падот на авионот

Објавено во: Балкан 25 Септември, 2020

Слушнав силен звук и излетав од куќата, го видов авионот како лета ниско и почувствував силен чад кој беше навистина голем кога се урна авионот. Ова за Блиц.рс го изјавил очевидец на ужасната авионска несреќа што се случи утрово во селото Брасина кај Мали Зворник, при што загина еден пилот, а по уште се трага по друг.

Пред самата несреќа се слушна силен заглушувачки звук, а од авионот што се урна утрово, додека извршувал редовна задача на летот, останале само дел од остатоците.

Имаше многу густ чад од сите страни, во еден момент имаше пожар, но противпожарната служба веднаш реагираше.

„Кога авионот слета ниско, почувствував силен чад и кога со автомобил пристигнав на местото на настанот, сè беше во пламен, пожарникарите веднаш пристигнаа и го изгаснаа пожарот“, изјави очевидецот Станоје Грујиќ.

Според сведочењето на друга жителка, авионот речиси удрил во куќата, а како што вели, „експлозијата била невозможна“.

„Тој полета и се сврте меѓу Ристиќ и Танасковиќ и падна во потокот. Ние тројцата го гледавме тоа! Ја избегна куќата, јас стенкав, го повикав целото село, да помогне, да ги спаси децата, експлозијата беше невозможна. Тој се бореше да не удри во куќите, мојот покрив беше малку изгребан“, изјавила за Блиц една локална жителка.

Како што јавува РТС, во несреќата загинал еден војник, пилот, а по друг се трага.

фото: РТС

Можеби ќе ве интересира

Борисов денеска има негативен тест, ама е во изолација

Борисов денеска има негативен тест, ама е во изолација

Нема имунитет и по болеста: Тројца Срби повторно заразени

Нема имунитет и по болеста: Тројца Срби повторно заразени

Вучиќ им посакал убав ден на Србите со неговото омилено јадење: Лавина реакции

Вучиќ им посакал убав ден на Србите со неговото омилено јадење: Лавина реакции

ИМА НАД 1.600 ЗАРАЗЕНИ: Словенија пред целосен карантин

ИМА НАД 1.600 ЗАРАЗЕНИ: Словенија пред целосен карантин

ЌЕ БИДАТ ЗАГРОЗЕНИ ЛУЃЕТО И НИВНИТЕ ИМОТИ: Еве каква зима ќе има на Балканот и во Европа

ЌЕ БИДАТ ЗАГРОЗЕНИ ЛУЃЕТО И НИВНИТЕ ИМОТИ: Еве каква зима ќе има на Балканот и во Европа

НИ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, НИ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПЦР ТЕСТ - еве каква одлука донесе српскиот кризен штаб

НИ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, НИ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПЦР ТЕСТ - еве каква одлука донесе српскиот кризен штаб

(ВИДЕО) Водата се повлече и од Нивици, каде што се потпиша Преспанскиот договор

(ВИДЕО) Водата се повлече и од Нивици, каде што се потпиша Преспанскиот договор

(ФОТО+ВИДЕО) Огромни количини град паднаа на Крит

(ФОТО+ВИДЕО) Огромни количини град паднаа на Крит

Српски вирусолог тврди дека коронавирусот се пренесува на сите можни начини

Српски вирусолог тврди дека коронавирусот се пренесува на сите можни начини