04 Јули, 2020
0.0190

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Мај, 2020

Франција наскоро излегува од изолација.

Државата од 2 јуни ќе излезе од строгата изолација, која започна на 17 март, јави  дописникот на МИА.

Сите училишта и гимназии во зелените зони ќе бидат отворени за учениците, но полагањето на матурата по француски јазик е откажана, како и усниот испит, таа ќе биде валидирана преку постојаната контрола во текот на минатата школската година.

Плажите, езерата, исто така, ќе може да  отворат од 2 јуни.

Јавните паркови и градини исто така ќе бидат отворени, колективните спортови ќе бидат исто така одобрени со максимално учество на 10 лица.

Отворање на киносалите ќе се случи на 22 јуни.

Аеродормот Орли ќе биде повторно отворен за сообраќај на 26 јуни.

Eкономијата на Франција сега работи со „околу четири петтини од нивото пред кризата“, наспроти две третини за време претходно. Месеци ќе бидат потребни за да се нормализира економијата како пред кризата. 

Можеби ќе ве интересира

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

СЗО: Државите кои се најпогодени сега, итно да се борат

СЗО: Државите кои се најпогодени сега, итно да се борат

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

БРОЈКАТА РАСТЕ: Заболени од коронавирус се повеќе од 11 милиони во светот

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Антималаричен лек им помогнал на заболените од коронавирусот

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“