16 Мај, 2021
0.0260

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

Објавено во: Македонија 18 Април, 2021

Владеачкото мнозинство ја започна денешната клучна седница за гласање со обезбеден кворум од 62 пратеници во Сонранието, од кои 60 во салата и двајца во изолација во кабината, каде една пратеничка дојде во скафандер како позитивна на Ковид-19

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митревски, претходно рече дека Собранието било принудено да доведе двајца пратеници во кабината, затоа што не биле убедени дека опозицијата има волја да присуствува на гласањето.

Владеачкото мнозинство за денеска е решено да ги изгласа законите од 32 и 36 седница, на која се и законите за економска помош на граѓаните и компаниите.


Можеби ќе ве интересира

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти

СДСМ на Конгрес бира заменик-претседател и членови на Централниот и Надзорниот одбор

СДСМ на Конгрес бира заменик-претседател и членови на Централниот и Надзорниот одбор

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација

По грешка му ја вбризгале втората доза од „Спутник V“, сега ќе се ревакцинира со првата

По грешка му ја вбризгале втората доза од „Спутник V“, сега ќе се ревакцинира со првата

Под знак прашалник е судбината на 50.000 дивоградби

Под знак прашалник е судбината на 50.000 дивоградби

Во кои градови има најмалку активни случаи на коронавирусот?

Во кои градови има најмалку активни случаи на коронавирусот?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стигнаа 100.000 кинески вакцини, бројот на заразени со коронавирусот се намалува

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стигнаа 100.000 кинески вакцини, бројот на заразени со коронавирусот се намалува

Ректорот Јанкуловски: Препознавам дискриминизација во имунизацијата на професорите по универзитети

Ректорот Јанкуловски: Препознавам дискриминизација во имунизацијата на професорите по универзитети

Во наредните денови ќе имаме потопло време, но со попладневен дожд

Во наредните денови ќе имаме потопло време, но со попладневен дожд