18 Јануари, 2021
0.0222

Савка Димитровска за Фактор: Најважно е да има мерки за задржување на работните места

Објавено во: Економија 01 Април, 2020

Станува збор за сериозна криза која секако се рефлектира во домашната економија особено во некои сектори и потребно е будно да се следат сите влијанија и навремено да се реагира. Поранешниот и долгогодишен прв човек на домашната кондиторска компанија Европа, Савка Димитровска во изјава за Фактор вели дека државата мора да се фокусира на тоа да не се изгубат работни места, па сугерира мерките кои ќе се носат да се насочени кон  субвенционирање на придонесите и други трошоци за вработените.

„Треба да се направи опсежна анализа која компанија во каква состојба е, имаме извештаи, дополнително да се анализира во погодените сектори и итно да се носат мерки кои ќе озвоможат да не се губат работните места. Да се слушаат фирмите и експертите и да се реагира на дневна основа, вели Димитровска.

Како долгогодишен бизнисмен, сега е во пензија, вели дека прехранбената индустриј сега  не е значајно засегната, но вели дека стравува оти ширењето на вирусот може да ги погоди и овие фабрики. 

„И од здравствен аспект, замислете еден од погоните да е болен и да се заболат сите. Тоа ќе биде страшно и фабриките ќе се затвораат, додава таа.

Самата долги години членува во Надзорниот одбор на Комерцијална банка па вели дека е добро што банкарскиот сектор е стабилен и им излегол во пресрет на граѓаните и на фирмите.

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

ШАХПАСКА ЗА ЗАКОНИТЕ ЗА ПЕНЗИОНИРАЊЕ: Не за жени со 62, туку за сите е 64 години

ШАХПАСКА ЗА ЗАКОНИТЕ ЗА ПЕНЗИОНИРАЊЕ: Не за жени со 62, туку за сите е 64 години

ИМА ШАНСИ ЛОКАЛИТЕ И РЕСТОРАНИТЕ ДА РАБОТАТ ДО 23 ЧАСОТ - конечниот збор ќе го каже Комисијата за заразни болести

ИМА ШАНСИ ЛОКАЛИТЕ И РЕСТОРАНИТЕ ДА РАБОТАТ ДО 23 ЧАСОТ - конечниот збор ќе го каже Комисијата за заразни болести

Горивата поскапуваат од денар до денар и половина - еве ја новата одлука на регулаторите

Горивата поскапуваат од денар до денар и половина - еве ја новата одлука на регулаторите

СДСМ најавува 23 милијарди денари за капитални инвестиции во 2021

СДСМ најавува 23 милијарди денари за капитални инвестиции во 2021

Владата му даде милион евра аванс на АД ЕСМ за да ја докупи зградата на ЕВН

Владата му даде милион евра аванс на АД ЕСМ за да ја докупи зградата на ЕВН

Цените на становите во вис и покрај кризата: Достигнат ценовниот бум од 2010 година

Цените на становите во вис и покрај кризата: Достигнат ценовниот бум од 2010 година

ДОАЃА ВРЕМЕТО НА ЗДРАВАТА ХРАНА - како мала фирма за барови ги освои домашните потрошувачи

ДОАЃА ВРЕМЕТО НА ЗДРАВАТА ХРАНА - како мала фирма за барови ги освои домашните потрошувачи

ИНТЕРВЈУ ХАЏИДИНЕВ: Никогаш досега не сме билe постабилни и со поголем потенцијал

ИНТЕРВЈУ ХАЏИДИНЕВ: Никогаш досега не сме билe постабилни и со поголем потенцијал

РАБОТЕЛЕ ЗА ПЛАТА ОД 2 ДЕНАРИ: Чевларска компанија од Штип толку плата им исплатила на работниците за септември

РАБОТЕЛЕ ЗА ПЛАТА ОД 2 ДЕНАРИ: Чевларска компанија од Штип толку плата им исплатила на работниците за септември