31 Јануари, 2023
0.0307

Саудискиот претолонаследник ќе искешира 500 милиони долари во „Credit Suisse“

Објавено во: Свет 05 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Престолонаследникот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман, се подготвува да инвестира во инвестициската банка Credit Suisse Group AG, објави Wall Street Journal (WSJ).

Принцот Мохамед би можел да инвестира околу 500 милиони долари во бостонската филијала на „Credit Suisse“, додава WSJ, повикувајќи се на информирани извори.

Меѓу групата инвеститори кои би можеле да инвестираат во проблематичната швајцарска групација е и поранешниот извршен директор на Barclays Plc, Боб Дајмонд.

Претседателот на Credit Suisse Аксел Леман минатата недела рече дека банката добила уште неколку обврски од инвеститорите за планираната прва инвестициска банка во Бостон. 

Принцот Мохамед ги охрабрува најголемите фирми во Саудиска Арабија да се прошират на глобално ниво, подигајќи го профилот на земјата како сериозен инвеститор и да ја диверзифицираат нивната економија.

Кралството веќе го поддржува Credit Suisse, а Саудиската национална банка презема 9,9 отсто од швајцарскиот заемодавател, кој претходно се соочуваше со големи проблеми.ФОТО: printscreen Youtube


Можеби ќе ве интересира

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

Мандатот истекува во септември: Дали жена ќе го наследи Столтенберг на местото шеф на НАТО?

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

СЕ ПОЈАВИ ПРИ ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА И ГО СНЕМА: Ова е островот кој откри многу мистерии

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Погледнете ја хит снимката на шеикот кој збесна поради Роналдо: „Му дадов 200 милиони, а тој само кажува...“ ВИДЕО

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Која земја е најкорумпирана во Европа?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

Се ближи ли крајот на пандемијата на коронавирусот?

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

БРУТАЛНА АЛБАНСКА БАНДА „ЗАВЛАДЕА“ СО БРИТАНИЈА - дилаат хероин, рекетираат, и се снимаат на социјалните мрежи

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

ЗА СТРУЈА 600 ЕВРА МЕСЕЧНО, КИРИЈА 1500! Србинот Драган раскажа како се живее во Норвешка

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

Слика која ја нашле на фарма ја продале за милионска сума

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи