28 Септември, 2022
0.0263

САТЕЛИТСКИ СНИМКИ ПОКАЖУВААТ-СРАМНЕТА СО ЗЕМЈА РУСКАТА БАЗА НА КРИМ: Официјално нема потврда кој го изврши нападот

Објавено во: Свет 11 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Според сателитските снимки, најмалку осум воени авиони биле уништени во експлозијата што се случи во вторникот во руската воздушна база. Тоа е воздушна база на Крим.

Причината за експлозијата се уште не е позната. Според официјалната верзија на руското министерство, експлозијата се случила поради детонација на муниција, но не открија како дошло до детонацијата, пишува CNN. Украина не презеде одговорност за можниот напад на базата Саки на Крим, каде што загина најмалку едно лице, но висок украински воен офицер за Њујорк тајмс изјави дека украински партизани кои ја поддржуваат армијата на Украина го извршиле нападот со оружје од украинско производство.

Споредбата на сликите од 9-ти и 10-ти август покажува многу големи кратери, многу уништени авиони и уништени згради. Изгледа како директен удар на зградата лево.

Според сателитските снимки објавени од Американската лабораторија Планет, може да се види огромна штета од експлозијата. Самата писта, се чини, не е оштетена. Но, како што додава Би-Би-Си, најмалку осум авиони се оштетени или уништени.

Сликите „пред и потоа“ од „Планета Лабс“ се првата независна потврда дека базата можеби е оштетена. Досега имаше малку детали за степенот на ударот на експлозиите. 

Русија инсистира дека експлозиите биле предизвикани од муниција што експлодирала во складиште поради прекршување на безбедноста од пожари. Украина не ја презеде одговорноста - а нејзиниот министер за одбрана посочи дека невнимателните руски војници можеби се виновни.

„Мислам дека руските воени момци во оваа воздухопловна база го прекршија нивното многу едноставно добро познато правило: не пушете на опасни места“, рече Олексеј Резников. "Тоа е тоа." Воздухопловните сили на Украина соопштија дека се уништени десетина руски воени авиони, иако Русија негираше дека било кој авион бил оштетен. Овие нови слики сугерираат дека тоа не е точно.

ФОТО: Твитер

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ ВАКВА СУДБИНА ГО ЧЕКА ПУТИН? - што рускиот претседател може да научи преку примерите на брутални смени на власта од времето на СССР

ДАЛИ ВАКВА СУДБИНА ГО ЧЕКА ПУТИН? - што рускиот претседател може да научи преку примерите на брутални смени на власта од времето на СССР

ЈАВНИТЕ СЛУЖБЕНИЦИ ДА РАБОТАТ САМО 35 ЧАСА НЕДЕЛНО - еве која европска држава размислува за оваа мерка, заедно со зголемување на платите

ЈАВНИТЕ СЛУЖБЕНИЦИ ДА РАБОТАТ САМО 35 ЧАСА НЕДЕЛНО - еве која европска држава размислува за оваа мерка, заедно со зголемување на платите

ПАЛАТАТА УШТЕ ЕДНАШ ГИ ПОНИЖИ ХАРИ И МЕГАН - низок удар го продолжува судирот - ДАЛИ Е МОЖНО ДЕКА ОВА ИМ ГО НАПРАВИЈА

ПАЛАТАТА УШТЕ ЕДНАШ ГИ ПОНИЖИ ХАРИ И МЕГАН - низок удар го продолжува судирот - ДАЛИ Е МОЖНО ДЕКА ОВА ИМ ГО НАПРАВИЈА

СИТЕ ТЕОРИИ ЗА ХАВАРИЈАТА НА СЕВЕРЕН ТЕК - има три сценарија и сите три водат до Путин

СИТЕ ТЕОРИИ ЗА ХАВАРИЈАТА НА СЕВЕРЕН ТЕК - има три сценарија и сите три водат до Путин

АНАЛИТИЧАР: Не е едноставно да се разнесе гасовод, но способна војска тоа може да го изведе

АНАЛИТИЧАР: Не е едноставно да се разнесе гасовод, но способна војска тоа може да го изведе

ОКОЛУ 2.000 РУСКИ РЕЗЕРВИСТИ ДОБИЈА ОРУЖЈЕ НА КРИМ - ќе се обучуваат на огнени воени вештини и одат на фронт

ОКОЛУ 2.000 РУСКИ РЕЗЕРВИСТИ ДОБИЈА ОРУЖЈЕ НА КРИМ - ќе се обучуваат на огнени воени вештини и одат на фронт

СЕ ОТВАРА ЛИ НОВ ФРОНТ ВО ВОЈНАТА? По експлозиите на гасоводот расте стравот дека Москва би можела да има нови цели и тоа надвор од Украина

СЕ ОТВАРА ЛИ НОВ ФРОНТ ВО ВОЈНАТА? По експлозиите на гасоводот расте стравот дека Москва би можела да има нови цели и тоа надвор од Украина

ЕКС КАНЦЕЛАРКАТА МЕРКЕЛ ЗА ПУТИН, КАЖА -„ЧОВЕК ТРЕБА СЕРИОЗНО ДА ГИ СФАТИ НЕГОВИТЕ ЗБОРОВИ“: Тоа е мудрост, a не знак на слабост

ЕКС КАНЦЕЛАРКАТА МЕРКЕЛ ЗА ПУТИН, КАЖА -„ЧОВЕК ТРЕБА СЕРИОЗНО ДА ГИ СФАТИ НЕГОВИТЕ ЗБОРОВИ“: Тоа е мудрост, a не знак на слабост

„Тоа е голем проблем за нас“: Се огласи Кремљ по нападите дека Русија ги саботирала гасоводите

„Тоа е голем проблем за нас“: Се огласи Кремљ по нападите дека Русија ги саботирала гасоводите