24 Мај, 2022
0.0293

САТЕЛИТИ КРУЖАТ НАД БЕЛГРАД-НЕДОВОЛНО ЈАСНИ СНИМКИ ОД НЕШТО ШТО СЕ ДВИЖИ ВО РЕКАТА: Потрагата по Матеј добива нова димензија

Објавено во: Македонија 16 Јануари, 2022

Најголем дел од информациите беа откриени со прегледување на илјадници снимки од безбедносните камери и лоцирање на телефонот на Матеј Периш.

Во потрагата по Сплитчанецот, се користени кучиња трагачи, дронови и термални камери за снимање на напуштени згради. Потрагата по 27-годишниот Матеј Периш од Сплит се одвиваше и синоќа.

Потрагата сега се врши со помош на сателитски снимки по барање на Ненад Периш, таткото на исчезнатиот млад човек.

Како што пишуваат српските медиуми, над Белград орбитираат сателити два пати на ден. За жал, се забележува дека резолуцијата на сателитски снимки е лоша и тешко е да се препознае кој е на нив.

- Имаат можност да откријат што се крие длабоко под земја, но не и што има во коритото на Сава – велат експертите.

Потрагата по Матеј не се одвива само на крајбрежјето на реките, туку и на пошироката територија на Белград. За претресот била информирана и полицијата во Смедерево, Панчево и Пожаревац.

МВР на Србија е во контакт со колеги од другите управи и сите се информирани за текот на истрагата, а во истрагата учествува и Жандармеријата.

- Секоја информација што ќе дојде до нас или до нив, колку и да е чудна и да не се совпаѓа со информациите што ги имаме, ние ја проверуваме апсолутно секоја – велат инспектори на МУП, пренесуваат српските медиуми.

Најголем дел од информациите беа откриени со прегледување на илјадници снимки од безбедносните камери и лоцирање на телефонот на Матеј Периш.

Утврдено е дека неговиот телефон во еден момент се наоѓал во ресторанот Саванова, а неколку минути подоцна и кај големиот остров. Оваа информација се поклопува со снимките на кои наводно се гледа како некој плива во реката, поточно како нешто се движи низ водата.

Потрагата продолжува и понатаму.

ФОТО: Фејсбук/Ало.рс

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ДЕБАРСКО-СИЛНИОТ ВЕТАР ЈА НОСИ ОГНЕНАТА СТИХИЈА КОН КУЌИТЕ ВО СЕЛЦИ: Жителите стравуваат од невидена катастрофа

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ДЕБАРСКО-СИЛНИОТ ВЕТАР ЈА НОСИ ОГНЕНАТА СТИХИЈА КОН КУЌИТЕ ВО СЕЛЦИ: Жителите стравуваат од невидена катастрофа

АВТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ Е ИСТОРИСКА ВЕСТ: Премиерот Ковачевски го честита признавањето на древната Охридска Архиепископија

АВТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ Е ИСТОРИСКА ВЕСТ: Премиерот Ковачевски го честита признавањето на древната Охридска Архиепископија

ГОЛЕМ И РАДОСЕН ДЕН ЗА ПРАВОСЛАВИЕТО: Архиепископот Стефан денес од Соборниот храм-„Ќе сослужуваме во храмот на Вселенската Патријаршија“

ГОЛЕМ И РАДОСЕН ДЕН ЗА ПРАВОСЛАВИЕТО: Архиепископот Стефан денес од Соборниот храм-„Ќе сослужуваме во храмот на Вселенската Патријаршија“

СПЦ ЈА ЈА БЛАГОСЛОВУВА И ОДОБРУВА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ-ОА: Патријархот Порфириј објави по Божествената литургија

СПЦ ЈА ЈА БЛАГОСЛОВУВА И ОДОБРУВА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ-ОА: Патријархот Порфириј објави по Божествената литургија

СЕ ЧЕСТВУВА ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ: „Треба да ни останат патоказ за тоа како да истраеме и како индивидуи и како нација“

СЕ ЧЕСТВУВА ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ: „Треба да ни останат патоказ за тоа како да истраеме и како индивидуи и како нација“

Ковачевски: Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ е достоен продолжувач на визијата и просветителското дело на светите браќа

Ковачевски: Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ е достоен продолжувач на визијата и просветителското дело на светите браќа

БОЖЕСТВЕНА ЛИТУРГИЈА НА МПЦ И СПЦ ВО СОБОРНИОТ ХРАМ ВО СКОПЈЕ: Г.Г. Стефан и патријархот Порфириј во „Св. Климент Охридски“

БОЖЕСТВЕНА ЛИТУРГИЈА НА МПЦ И СПЦ ВО СОБОРНИОТ ХРАМ ВО СКОПЈЕ: Г.Г. Стефан и патријархот Порфириј во „Св. Климент Охридски“

МАЈМУНСКИТЕ СИПАНИЦИ ПРИСУТНИ ВО 12 ЗЕМЈИ: Засега нема смртен случај, ИЈЗ со сите детали за болеста

МАЈМУНСКИТЕ СИПАНИЦИ ПРИСУТНИ ВО 12 ЗЕМЈИ: Засега нема смртен случај, ИЈЗ со сите детали за болеста

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бугарија не се врзува со рокови, а пратеник ги бара моштите на Цар Самоил

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бугарија не се врзува со рокови, а пратеник ги бара моштите на Цар Самоил